OBILJEŽAVANJE SVJETSKOG I EUROPSKOG TJEDNA NOVCA

Autor: Gorana Mandarić, 23. 3. 2024.

U našoj Školi obilježavanje Svjetskog i Europskog tjedna novca od 18. do 24. ožujka 2024. godine bilo je iznimno angažirano, posebno među učenicima ekonomskog smjera kojima su koordinirale nastavnice Gordana Žubrinić, Vlatka Gašparović i Maja Pezelj Mandarić. Tjedan je bio ispunjen raznovrsnim aktivnostima koje su promicale financijsku pismenost i odgovorno upravljanje novcem

Prvi razred smjera ekonomist sudjelovao je u interaktivnoj radionici pod nazivom „Štedi, uloži i život posloži“ koja je učenicima pružila priliku da razviju praktične vještine u upravljanju financijama. Različite vježbe i rasprave poslužile su im da nauče o važnosti štednje i različitim mogućnostima ulaganja, ali i kako pravilno planirati svoje financije za budućnost.

Drugi razred smjera ekonomist imao je priliku posjetiti poslovnicu PBZ banke u Otočcu. Ovaj posjet omogućio im je da se upoznaju s bankarskim sustavom i uslugama koje pruža banka te da steknu uvid u različite financijske proizvode i mogućnosti koje im stoje na raspolaganju kao budućim korisnicima bankarskih usluga. Učenici su također povezali znanje stečeno u školi i realno bankarsko poslovanje tako što su istražili mogućnosti kreditiranja i oblike državnih potpora te se upoznali sa znanjem kartičnog plaćanja.

Treći razred smjera ekonomist preuzeo je odgovornost za uređenje prostora hola Škole. Svojom kreativnošću i suradnjom stvorili su ugodno okruženje svim učenicima i djelatnicima Škole.

Učenici su organizirali i nagradni kviz o financijskoj pismenosti pod nazivom „PBZnalci“ koji je bio prilika učenicima da pokažu svoje znanje iz područja financija i osvoje vrijedne nagrade, potičući ih na daljnje učenje i razvijanje financijske pismenosti.

Također, maturanti ekonomskog smjera osmislili su i proveli dvije ankete među svim našim srednjoškolcima, a ispitivale su se navike o upravljanju novcem i financijska pismenost. Ovo je bio izvrstan način da se pruži dodatni uvid u potrebe i interese učenika te prilika za zajedničko razumijevanje financijskih tema.

Sudjelovanje u obilježavanju Svjetskog i Europskog tjedna novca u Srednjoj školi Otočac bilo je izuzetno korisno i inspirativno iskustvo svim učenicima. Pružilo im je osnovne vještine i znanja koja će im biti od koristi u budućnosti.

Novinarska skupina

Maria Štefanac