Volonteri Srednje škole Otočac i Utočišta iz Kutereva u akciji: početak projekta „Dobra žaba“ u Švici

Autor: Administrator , 18. 3. 2012.

Projekt 'Dobra žaba', koji zajednički provode volonteri iz Utočišta za medvjede u Kuterevu i učenici volonteri Srednje škole Otočac, prošle je subote, 17.ožujka 2012., realiziran na terenu u Švici. Uz prometnicu iznad najmanjeg jezera u Švici, Jezerca, volonteri su postavili jednostavnu zaštitu koja treba spriječiti gaženje žaba za vrijeme njihove proljetne migracije.

Malo tko zna, a i razmišlja o tome kako su žabe, općenito, ugrožene. Sigurno su mnogi pregazili žabu ili bar prošli pored jedne žrtve našeg nerazmišljanja o tome što bi smrt jedne žabe mogla značiti. Da bi se žabe razmnožavale, moraju prijeći put od svojih obitavališta do najbliže vode. Najčešće im se na putu nađe cesta, a tada masovno stradaju pod kotačima. Ta je pojava česta na nekim lokacijama i na našem području, pa su se zato naši dragi volonteri iz Kutereva, tj. Francuske i Španjolske, potrudili kako bismo uočili važnost žaba te ih barem pokušali sačuvati i zaštititi.

Pokrenula se naša mala otočka volonterska organizacija te se začeo zajednički projekt „Dobra žaba“. Zadaća projekta bila je omogućavanje sigurnog razmnožavanja žaba ovog kraja. U subotu se krenulo na posao u najcrnju zonu za žabe - u Švicu. Odabrana je za početak lokacija uz Jezerce, a vlasnici zemljišta pokazali su puno razumijevanje za 'Dobru žabu' i odobrili postavljanje zaštite. Ukoliko se projekt pokaže uspješnim, na isti će se način nastojati provesti i uz prometnicu iznad samog Švičkog jezera te na drugim sličnim mjestima.

Rano ujutro volonteri pošli su na posao koji, uz onako lijep dan, nije bio težak. Plitki iskop i postavljanje mreže duge sto metara, nekoliko kanti u koje bi žabe trebale upasti kako bi ih volonteri sigurno prebacili do vode,  i posao je bio gotov za tili čas. U prvoj akciji za spas žaba sudjelovali su Daniel Comte, Millo Penault-Ravaille i Amelie Jacquet iz Francuske, Zoe Egea Pineda iz Španjolske, a od srednjoškolskih volontera odazvali su se Ana i Marija Uzelac, Danijela Cvitković, Dolores Klobučar, Ana-Marija Francetić, Marko Sekula i Renata Rupčić. Nadamo se kako će našim volonterima očuvanje žaba uspjeti ove godine, kao i da će se tradicija nastaviti.

Ana-Marija Francetić

Foto: početak projekta Dobra žaba u Švici