Dobra žaba – sada još bolja

Autor: Administrator , 10. 5. 2012.

Već poznata volonterska akcija „Dobra žaba“ dobiva svoj nastavak. Nakon skromnog početka i probnog postavljanja zaštitne mreže kod Jezerca u Švici, pokazalo se da na spomenutoj lokaciji žabe nisu u većem broju prelazile cestu. Istovremeno ih je značajan broj ponovno pregažen tijekom njihova prelaska prometnice prema Gornjem švičkom jezeru što upućuje da daljnja provedba akcije Dobra žaba i senzibiliziranje javnosti za taj problem itekako imaju smisla.

Stoga volonteri žele da se ovo spašavanje nastavi dalje i da se provodi svake godine kako bi imalo efekta, a za to je potrebno što bolje upoznati i ostale mještane s akcijom i namjerama. Taj dio provodit će srednjoškolski volonteri nadalje sami, bez pomoći volontera iz Utočišta za medvjede koji su projekt zaštite žaba inicirali.

Sljedeći korak je nastojati približiti i ostalim učenicima Srednje škole Otočac problem ugroženosti žablje populacije zbog stradavanja na prometnicama prilikom proljetnih migracija do vode zbog razmnožavanja, a to će volonteri učiniti izradom plakata i njihovim izlaganjem u Narodnoj knjižnici Otočac. Nedavno su uz prometnicu u Švici postavljeni i znakovi upozorenja što su ih izradili volonteri.

Također će se volonteri morati dalje potruditi kako bi senzibilizirali građane Otočca za važnost očuvanja vodozemaca, a to je najbolje učiniti srijedom. Svojim štandom u centru grada i prezentacijom nastojat će privući pozornost svojih sugrađana.

Volonteri također planiraju u područnoj osnovnoj školi u Švici mališane upoznati sa žabama i njihovom ugroženošću na našem području. Najvažnije je upravo njima, domaćinima projekta Dobra žaba u Švici, približiti tu akciju kako bi shvatili važnost očuvanja žablje populacije i mogli u budućnosti nastaviti njezino očuvanje. Tek onda ćemo moći reći da je akcija „Dobra žaba“ uspješna.

Ana-Marija Francetić, II.gim.