Stručna ekskurzija II. razreda šumarskih tehničara

Autor: Administrator , 5. 6. 2013.

Unatoč približavanju kraju nastavne godine i mnogim školskim obavezama uspjeli smo izdvojiti jedan dan za stručnu ekskurziju. Organizacija je obavljena u kratkom roku i u četvrtak 23.5. oko 8 sati krenuli smo put Jastrebarskog i Zagreba. Ciljevi ekskurzije bili su Hrvatski šumarski institut Jastrebarsko, Botanički vrt Prirodoslovno-matematičkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu te park-šuma Maksimir.

Po dolasku u Hrvatski šumarski institut uz dobrodošlicu nas je dočekao dr. sc. Valentin Roth te nas vodio kroz institut i objasnio nam njegove ciljeve i zadaće. Sa zanimanjem smo pratili njegovo predavanje i bilježili važne podatke o vlasničkoj strukturi, broju zavoda, zaposlenicima i podružnicama instituta. Nakon predavanja dr. Rotha krenuli smo u obilazak industrijske trušnice za trušenje i doradu šumskog sjemena. Tu smo upoznati sa cjelokupnim procesom proizvodnje šumskog sjemena te načina njegova čuvanja, sjetve i uzgoja sadnica na gredicama i u kontejnerima. Nakon trušnice i proizvodnih površina rasadnika razgledali smo i specijaliziranu liniju mehanizacije za potrebe rasadnika. Boravak u institutu bio je zanimljiv i poučan za sve nas.

Po planu puta krenuli smo prema Zagrebu u obilazak Botaničkog vrta PMF-a. Na ulasku u Botanički vrt dočekao nas je stručni vodič, student biološkog odsjeka spomenutog fakulteta. Razgledavajući vrt vodič nam je pričao o povijesti i nastanku vrta, njegovoj veličini, stilu uređenja i biljnim vrstama koje vrt uzgaja. Obišli smo i topli staklenik u kojem se uzgajaju tropske i suptropske vrste biljaka. Sve smo razgledali sa zanimanjem i vidjeli mnoge vrste drveća i grmlja koje do sada nismo imali priliku vidjeti

Nakon obilaska Botaničkog vrta uputili smo se prema park-šumi Maksimir. Park je prelijep, a u njemu se njeguje flora i fauna nizinskih šuma. Uz zaštićena kulturna dobra smještena u parku nas je posebno zanimao biljni svijet. Kako bi doživjeli nizinske šume ušli smo u sastojinu hrasta lužnjaka i običnog graba da bi nam ta slika ostala u sjećanju. Uz hrast lužnjak i obični grab vidjeli smo i mnoge druge vrste nizinskih šuma kojih nema u našem kraju poput bijele topole, crne johe, hrasta sladuna.

Zahvaljujemo našim profesorima koji su nas vodili na ekskurziju i nadamo se u budućem školovanju obići još dosta dijelova naše zemlje značajnih za našu struku.

Nikolina Jurčić, II. šumarstva