Ekonomisti na predstavljanju projekta za samozapošljavanje: do blagostanja ekološkom proizvodnjom

Autor: Administrator , 15. 3. 2014.

Učenici 4. razreda zanimanja ekonomist nazočili su predstavljanju projekta „Blagostanje kroz raznolikost“, a radi se o terenskom informiranju javnosti o radionicama iz ekološke poljoprivrede s namjerom osposobljavanja dugotrajno nezaposlenih za samozapošljavanje u području ekološke poljoprivrede.

Ekonomisti su imali priliku vidjeti kako se u praksi odvija ono što uče na nastavi u sklopu predmeta Gospodarstvo. Prethodno su tako na satu obradili temu 'Investicijski fondovi EU' što je poslužilo kao odličan uvod, a samo slušanje predstavljanja projekta uklopljeno je u nastavnu temu 'Nezaposlenost kao gorući problem svjetskih privreda'. Učenicima je predstavljanje poslužilo kao dobrodošla informacija o mogućnostima samozapošljavanja te će u sklopu nastave održati svoju radionicu na istu temu, o tome kako bi oni rješavali nezaposlenost.

Kako smo doznali od prof. Gordane Žubrinić, učenici su bili prepuni dojmova nakon praćenja predstavljanja projekta i rasprave koja je uslijedila. Bila im je to prilika za susret s gospodarskom stvarnošću, a raspon dojmova obuhvaća cijelu skalu, od doživljaja poslovnog interijera gdje je predstavljanje projekta održano, pa do osupnutosti gomilom nelogičnosti i problema na terenu o kojima su govorili nazočni poljoprivrednici i ekološki proizvođači.

Projekt „Blagostanje kroz raznolikost“ pokrenulo je Sveučilište u Zadru, a partneri u Ličko-senjskoj županiji su Hrvatski zavod za zapošljavanje-Područni ured Gospić i razvojna agencija LIRA. Za otočke poljoprivrednike predstavljanje je održano u HGK-Županijskoj komori Otočac. Projekt se financira iz sredstava Europske unije u sklopu Operativnog programa za razvoj ljudskih potencijala. Ukupna vrijednost projekta je 156.866 eura, a EU financira 148.547 eura. Cilj projekta je animirati građane da steknu određena znanja i vještine u ekološkoj proizvodnji, npr. o obradi tla, preradi, marketingu, certifikaciji, kako napraviti poslovni plan, kako napisati projekt za aplikaciju na europske fondove, kako osnovati OPG itd. U konačnici će, nakon serije ovakvih predstavljanja, biti odabrano 40 polaznika iz tri županije: Zadarske, Ličko-senjske i Karlovačke. Nakon završetka edukacije, polaznici će dobiti certifikat Zadarskog sveučilišta o osposobljenosti za ekološku proizvodnju.

M.K.G.

« Travanj 2024 »