Prezentacija projekta "Ja zvonim, a ti?"

Autor: Ivanka Kranjčević-Orešković, 28. 1. 2015.

Protekli dani u SŠ Otočac bili su vrlo dinamični: Sve je bilo u duhu organizacije provedbe posljednjeg dana projekta „Ja zvonim, a ti?“. Projekt je ovo na čijoj se pripremi radi već nekoliko tjedana , a prošlog je tjedna prezentiran učenicima i zaposlenicima SŠ Otočac.

Cilj projekta je potaknuti mlade da reagiraju na svaki oblik internetskog nasilja te ih informirati o opasnostima koje neprestano vrebaju iz čitavog svijeta. Budući da mladi svakodnevno koriste Internet i sve pogodnosti koje on nudi, jako je bitno da su informirani o svim opasnostima s kojima se mogu susresti prilikom korištenja društvenih mreža te ostalih internetskih pogodnosti.

SŠ Otočac, zajedno s nekoliko škola s područja Like, Zapadne Slavonije i grada Zagreba, uključila se u ovaj projekt te tako svoje učenike upoznala sa sve prisutnijim problemom internetskog nasilja poznatijeg pod nazivom cyberbullying. Projekt je zamišljen tako da su svi razredi SŠ Otočac izrade plakate na temu cyberbullyinga te prikažu svoje viđenje tog modernog oblika nasilja.

Drugi razred gimnazije, pod vodstvom svoje razrednice Ivanke Kranjčević-Orešković, odigrao je kratki igrokaz u kojem su upozorili na problem cyberbullinga te prikazali određene situacije koje se u virtualnom svijetu čine normalnima, a u pravom svijetu su potpuno neprihvatljive. Npr. dijeljenje privatnih fotografija potpunim neznancima ili sklapanje prijateljstava s nepoznatim ljudima, krađa identiteta, govor mržnje ...

Učenik 3. razreda gimnazije Dario Eror, pročitao je esej o svojem viđenju problema internetskog nasilja.

Nekoliko dana prije finalne prezentacije projekta, pedagoginja Dijana Nikšić, psihologinja Dunja Jakopanec i prof. matematike i informatike Ivanka Kranjčević-Orešković te učenici koji su pohađali školu ljudskih prava, u organizaciji Centra za mirovne studije iz Zagreba, Sara Matasić, Marta Brala i Dario Eror, gostovali su u emisiji HRO-a „Sastanak s razlogom“te upoznali slušatelje s problemima cyberbullinga i projektom „Ja zvonim, a ti?“

Tako je završen višetjedni posao koji će , nadamo se, polučiti određene rezultate i probuditi svijest među mladima da je internetsko nasilje zaista nasilje te da se protiv tog problema moramo svakodnevno boriti.

Svim učenicima i profesorima, koji su sudjelovali u pripremi provedbe projekta, zahvaljujemo na uloženom trudu.

Dario Eror, III. gimnazije

Foto : uskoro