Noć muzeja u Muzeju Gacke: radionica za srednjoškolce

Autor: Administrator , 25. 1. 2016.

Ovogodišnja 11. Noć muzeja, manifestacija koja se u Hrvatskoj obilježava od 2005. godine, održat će se sljedećeg petka, 29. siječnja 2016. godine. Kao i dosad, Noć muzeja obilježit će prigodnim programom i Muzej Gacke u Otočcu, a osim večernjeg programa, ovaj je put osmišljen i prijepodnevni program na koji su posebno pozvani i srednjoškolci.

Prijepodnevni program prilagođen je osnovnoškolcima i srednjoškolcima te sadrži dvije radionice. Najprije će se od 9 do 12 sati održati edukativna igra za učenike osnovnih škola naziva "Korak po korak... baština".

Potom slijedi radionica „U eteru“ za srednjoškolce koja će se odvijati u Gackom pučkom otvorenom učilištu od 12 do 14 sati. Radionicu će voditi Sanja Krmec, novinarka Hrvatskoga radija Otočac. Najprije će pojasniti osnove radijskoga emitiranja, način na koji nastaje vijest, koji su njezini osnovni dijelovi, a potom će ukratko prezentirati dvije-tri serije radijskih emisija koje je radila.

U drugom dijelu radionice srednjoškolci će dobiti konkretne zadatke: najprije u nekoliko minuta osmisliti neku vijest, a potom odabrati neku aktualnu i njima zanimljivu temu koju će obraditi u 10-minutnoj emisiji. Pritom će se moći podijeliti na novinare, urednike, tehničare ili goste, govornike u emisiji. Najveći dio vremena radionice predviđen je upravo za pripremu emisije.

Ukoliko se učenicima dopadne ovakav koncept i pronađu se u tome, moći će nastaviti suradnju s Hrvatskim radijem Otočac. HRO ove godine inače obilježava 50. godina postojanja u eteru.

Večernji program Noći muzeja započinje u 18 sati dočekom posjetitelja uz tradicionalna pića i slastice, a nastavlja se stručnim vodstvom kroz  stalni postav Muzeja Gacke od 18.45 do 19.30 sati.

Ove se godine Noć muzeja obilježava u znaku utemeljitelja i reformatora. Tako će večernji program (onaj od 18 sati do ponoći) biti u znaku otočkog kazališta i njegovog utemeljitelja: u 19.30 sati bit će otvorena izložba "Nikola Maštrović - utemeljitelj kazališta u Otočcu".

Odmah nakon izložbe u 20.30 sati započet će jednosatni retrospektivni program "Svih deset" u kojem će Amatersko kazalište Arupium prikazati retrospektivu predstava koje su izvedene tijekom posljednjih 8 godina. Osim snimki predstava i fotografija, publici će se obratiti i glumci koji će pripovijedati o nekim zgodama i anegdotama s proba i izvedbi predstava. Podsjećamo da je većinu predstava kazališta Arupium režirala prof. hrvatskoga jezika Snježana Orešković, a u zadnjoj predstavi glumio je i naš gimnazijalac maturant Dario Eror.

Noć muzeja završava u kazališno-filmskom tonu - projekcijom filma "Macbeth" (2015.) u 22 sata, utemeljenom na motivima istoimene tragedije Williama Shakespearea, za koji će se ulaznice prodavati po promotivnoj cijeni od 10 kn. Za sve ostale sadržaje ulaz je besplatan.