Obilježen Dan sigurnijeg interneta

Autor: Ivanka Kranjčević-Orešković, 9. 2. 2016.

Svake veljače udruženje Insafe/INHOPE uz potporu Europske Komisije organizira Dan sigurnijeg Interneta kojemu je cilj promicanje sigurnije i odgovornije uporabe online tehnologija i mobilnih uređaja, posebice među djecom i mladima.

Svake godine drugi dan drugog tjedna drugog mjeseca, tisuće ljudi diljem svijeta se udruže kako bi sudjelovali u događajima i aktivnostima kojima žele podići svijest o sigurnosnim problemima na internetu.

Slogan ovogodišnjeg obilježavanja je „Daj svoj doprinos za bolji Internet“

Dan sigurnijeg interneta obilježili smo i ove godine u našoj školi nizom aktivnosti  u kojima je sudjelovao velik broj učenika i nekoliko nastavnika i tako dali svoj doprinos za bolji internet.

Počelo je prevođenjem smjernica za provedbu ovog dana na satu engleskog jezika, u sklopu hrvatskog jezika pisani su eseji , nastavnici informatike i nekoliko razrednika uključilo se u izradu plakata sa svojim razredima.

Središnji događaj bio je prigodan edukativan program s naglaskom na digitalni trag, komunikaciju na internetu, prava i odgovornosti , objavu, autorsko pravo te nasilje na internetu.

Učenici 4. gimnazije, Dario Eror, Deborah Gomerčić i Dominik Orlović vrlo su dojmljivo uprizorili nasilje koje se iz realnog svijeta prenosi u virtualni, ali i kako bi to trebalo izgledati – kroz osmijeh i lijepu riječ.

Učenici 2. gimnazije, Ana Klasan, Petra i Orešković i Darko Tomljanović na primjeru prepisivanja zadaće iz matematike, objasnili su što je to autorsko pravo.

Svakako valja zapamtiti završnu poruku:

„Neka ovo što smo rekli i ono što smo napisali na plakatima ne budu samo parole, pokušajmo živjeti svoj virtualni život prema tim načelima!

Oprezno i odgovorno kročimo bespućima interneta i uživajmo u svim njegovim blagodatima!

Budimo digitalni građani koji, koristeći se tehnologijom, sigurno, odgovorno, kritički, produktivno i pozitivno doprinose društvu i zajednici u kojoj žive.“

Pisanje eseja i izrada plakata bila je natjecateljskog karaktera.

U pisanju eseja izdvojena su najbolja 3 rada i to:

1. mjesto – Marija Žubrinić, 3. gimnazije
2. mjesto – Lidija Božić, 3. gimnazije
3. mjesto – Lara Odorčić – 2. gimnazije

Za izradu plakata najbolje su rangirani:

1. mjesto – 3. gimnazije
2. mjesto – 2. gimnazije
3. mjesto – 3. ekonomske

Prvonagrađenima su dodijeljene prigodne nagrade.

Škola se uključila u obilježavanje Dana sigurnijeg interneta i preko Centra za sigurniji internet koji nas je sponzorirao kao jednu od pet škola u Hrvatskoj i u čijoj je organizaciji održan vrlo zanimljiv webinar o društvenim mrežama. Webinar je u kabinetu informatike pratilo dva razreda, a ostali će naknadno moći poslušati snimku.

Na kraju webinara predstavljen je novi video uradak sniman  za Centar za sigurniji internet. Jedan od suradnika na projektu je i grupa Hladno pivo koja je ustupila pjesmu za ovaj video spot.

I.K.O.

Plakati