Treći dan Festivala znanosti 2016. u Otočcu – gimnazijska Predstava

Autor: Administrator , 26. 4. 2016.

Nakon uspješno odrađenog prvog dana Festivala znanosti 2016. namijenjenoga osnovnoškolskoj publici i drugog dana namijenjenog učenicima srednje škole programa ekonomije, u petak, 22. travnja uspješno je održan i treći dan Festivala znanosti u Otočcu namijenjen otočkim gimnazijalcima.

Treći dan Festivala bio je u potpunosti posvećen otočkom kazališnom životu, a prvenstveno osobi koja je zaslužna za pojavu kazališta u Otočcu - Nikoli Maštroviću. Pozdravnom riječju obratila se doc.dr. Jasminka Brala-Mudrovčić uime organizatora Festivala, a program su vodile studentice Odjela za nastavničke studije Gospić Sveučilišta u Zadru.

Program je počeo izložbom u izložbenoj dvorani Gackog pučkog otvorenog učilišta posvećenom generalu Nikoli Maštroviću, uz koju je kustosica Snježana Bogdanić ukratko prepričala cijeli životni put toga hrvatskog velikana za kojega do tada gotovo nitko u dvorani nikada nije ni čuo te nas uvjerila u to da je ovaj čovjek zaista zaslužio svoju skulpturu u Gačanskom parku hrvatske memorije.

Nikola Maštrović kao pukovnik dolazi u Otočac 1843. godine i od samog dolaska zauzima se za razvoj ovoga kraja i ljudi koji tu žive, što za gradsku infrastrukturu, što za kulturni, duhovni, ali i materijalni život stanovnika kao dobročinitelj. Zbog toga ga prozivaju „ocem kraja“. Najzanimljivija činjenica koju je kustosica izdvojila i koju su vjerojatno zapamtili svi prisutni jest ta da se kazalište u Otočcu zahvaljujući Maštroviću pojavilo gotovo 14 godina ranije nego u Zagrebu.

Nakon edukativne izložbe u kojoj smo saznali da su se do kraja prve polovice 19. stoljeća u Otočcu održale četiri glamurozne kazališne predstave, a neke su bile i na hrvatskom jeziku, slijedila je kazališna predstava pod nazivom "Predstava" u izvedbi učenika 2. i 4. razreda opće gimnazije. Riječ je o predstavi koja je bila predložena za ovogodišnje državno natjecanje LiDraNo. Predstavu je režirala naša prof. Snježana Orešković, ujedno i voditeljica otočkog amaterskog kazališta Arupium. Publici se predstava izuzetno svidjela i mnogi su hvalili glumačke izvedbe.

U Predstavi glume Dario Eror, Dominik Orlović, Leo Kovačević, Margerita Kranjčević, Deborah Gomerčić, Iva Jerbić, Luciano Kostelac, Ana Klasan, Rebecca Gomerčić i Petra Orešković.

Izvedbom Predstave još smo jednom potvrdili kontinuitet kazališnoga života u Otočcu od davnih Maštrovićevih vremena do danas. Na kraju je organizator svih festivalskih događanja, Odjel za nastavničke studije Gospić Sveučilišta u Zadru, glumce nagradio prigodnim znakom pažnje (paketićima školskog pribora).

Petra Orešković, II. gim

« Travanj 2024 »