22. ožujka - SVJETSKI DAN VODA

Autor: Administrator , 22. 3. 2017.

Svjetski dan voda, 22. ožujka, ove se godine obilježava pod sloganom"Voda za gradove: odgovor na urbani izazov". Cilj je da se međunarodna pažnja fokusira na  utjecaj rasta populacije, industrijalizacije i klimatskih promjena na urbane vodne sisteme. Tokom 20. stoljeća svjetska populacija se utrostručila dok je potreba za vodom porasla šest puta. U sljedećih pedeset godina očekuje se da će rast svjetske populacije iznositi 40 do 50% i zajedno sa industrijalizacijom i urbanizacijom dovest će do porasta potreba za vodom, što će imati ozbiljne posljedice na životnu sredinu.

Prve važne preporuke o problemima vezanim zavodu i vodne resurse bile su formulirane na konferenciji Ujedinjenih naroda o vodama koja je održana 1977. godine u Mar del Plati (Argentina). Nakon konferencije Ujedinjenih naroda o okolišu i razvoju u Rio de Janeirou, Opća skupština UN je rezolucijom od 22. veljače 1993. odlučila da se 22. ožujak svake godine obilježi kao Svjetski dan voda i da se na taj dan, diljem svijeta, posebno skrene pozornost na probleme vezane za vodu i vodne resurse

Količine pitke vode na zemlji nažalost su smanjene. Poznato je da bez vode nema života. Ta bezbojna tekućina znači život kako za ljude tako i za biljni i životinjski svijet. Stoga nije pretjerano reći da je voda sam život i zato nema cijenu. Ponekad ni sami nismo svjesni vrijednosti toga blaga, ali i mnoštva čimbenika koji sutra to blago mogu pretvoriti u bezvrijednu tekućinu ako ne budemo dovoljno odgovorni i razumni.

U točki 10. Europske povelje o vodi stoji:  "Voda je opće nasljedno dobro, čiju vrijednost moraju svi poznavati. Zadatak je svakog da s njom gospodari i da je brižljivo koristi." Republika Hrvatska je po dostupnosti vode i bogatstvu izvora na vrlo visokom 5. mjestu u Europi i 42. mjestu u svijetu. Kvaliteta vode je ključna za zdravlje ljudi i ekosustava. Zaštita vodnih resursa je puno jeftinija od njihove sanacije nakon onečišćenja. Voda je temelj života na Zemlji, a kvaliteta života izravno ovisi o kvaliteti vode. Zalihe vode, koje predstavljaju podzemno bogatstvo Republike Hrvatske, obavezuju nas da ih sačuvamo, ali i zaštitimo za budućnost.

Neke zanimljivosti o vodi:

• Čovjek bez vode može izdržati do sedam dana. Za usporedbu, bez hrane možemo živjeti oko mjesec dana.
  • Starogrčki filozofi smatrali su vodu počelom svega.
  • Istraživanja su pokazala da će se topla voda prije zalediti nego hladna!
  • Dvije trećine ukupnog stanovništva Zemlje danas nema pitku vodu. Pet milijuna ljudi godišnje umire zbog bolesti uzrokovanih: nedostatkom vode, onečišćenjem pitke vode i lošom kvalitetom vode.
  • Tijekom 21. stoljeća u 17 zemalja Azije i Afrike potpuno će nestati voda.
  • Svaki građanin Hrvatske popije godišnje prosječno 65 litara mineralne i izvorske vode.
  • Australske koale mogu živjeti bez vode – tekućinu unose hraneći se lišćem eukaliptusa.
  • Petominutnim tuširanjem potroši se oko 100 litara vode.
  • Jedna litra ulja može  zagaditi dva milijuna litara vode.
  • Naš planet čini 97,5 % morske vode koju čovjek ne može koristiti, dostupan je samo 1 %od ukupne slatke vode, a ostatak je zaključan u snijegu i ledu na polovima.
  • Za kupanje u kadi troši se tri do četiri puta više vode nego za tuširanje.
  • Prosječno domaćinstvo priključeno na vodovod troši 170-200 litara vode po članu dnevno.
  • Gotovo 500 velikih svjetskih rijeka je onečišćeno.
  • „Ako oceani umru, čovjek će umrijeti unutar pedesetak godina gladujući u visokim planinama, bez hrane i kisika“ (J.D. Davis)
  • Više od polovice fosfata u našim jezerima i potocima potječe od deterdženata.
  • Ako je svijet u 20. stoljeću ratovao zbog nafte, u 21. stoljeću ratovat će zbog pitke vode.
  • I najmanja kap iz slavine može „odnijeti“ više od 200 litara vode dnevno.
  • Pitka voda dobivena desalinizacijom (uklanjanje soli iz morske vode kemijskim putem) pet puta je skuplja od vode iz uobičajenih izvora.
  • Štetne tvari što ih čovjek baca u vodu dijelom mu se s hranom vraćaju za stol. Sve se vraća, sve se plaća!
  • VODA je kemijski spoj dva atoma vodika i jednog atoma kisika koji čini 71 % površine Zemlje…