Dan sindroma Down

Autor: Ivanka Kranjčević-Orešković, 2. 4. 2019.

Svjetski dan osoba s Down sindromom obilježava se 21. ožujka. Taj je datum odabran jer Down sindrom uzrokuje potrostručenje (trisomija) 21. kromosoma. Down sindrom je genetski poremećaj koji sprječava normalni tjelesni i mentalni razvoj djeteta, a ime je dobio po engleskom liječniku Johnu Langdonu Downu koji ga je otkrio.

Osobama s Down sindromom stvari koje su nama običnim ljudima banalne i uobičajene predstavljaju izazov, stoga im je potrebno posvetiti puno pažnje i neprestano im biti podrška kako bi se uspješno nosili s životnim nedaćama.

Unatoč poteškoćama s kojima se nose, osobe s Down sindromom pune su entuzijazma i pozitivne energije kojom na prvu osvajaju svakoga tko ih upozna. Za njih je karakteristično dobro raspoloženje i veseo izraz lica, umiljati su i nježni.

Njih ne trebamo gledati kao čudake i sažalijevati ih jer se u današnje vrijeme sve više pokazuje da su sposobni jednako kao i mi. Stvaraju prijateljstva, zaljubljuju se, školuju, zapošljavaju i odlično se snalaze u svakodnevnici, treba ih samo znati razumjeti.

U znak podrške osobama s Down sindromom 21. ožujka nosimo šarene čarape. Time ukazujemo na njihovu posebnost te im pomažemo da se lakše integriraju u naše društvo i osjećaju prihvaćenima.

Svoju solidarnost i razumijevanje učenici Srednje škole Otočac izrazili su upravo na taj način, noseći šarene čarape. Učenici 4. ekonomske, uz pomoć svoje razrednice profesorice Gordane Žubrinić, ukrasili su školu raznobojnim čarapicama. Sve je zabilježeno zajedničkom fotografijom. Ovu akciju podržali su svi učenici škole, što se vidi iz priloženih fotografija.

Zgazimo predrasude! Ne osuđujmo! Budimo podrška!

Lorena Draženović, 4.ekonomske