Lara Žubrinić u međunarodnoj Ljetnoj školi znanosti u Požegi

Autor: Administrator , 7. 10. 2019.

Učenica 4. razreda gimnazije, Lara Žubrinić, na ljetnim je praznicima bila u međunarodnoj Ljetnoj školi znanosti u Požegi. Bolje rečeno u S3++ kampu koji se organizira za učenike 3. i 4. razreda srednjih škola. Ovu školu organizira Društvo za edukaciju van okvira te tako promovira znanost i potiče mlade da svoja buduća zanimanja vežu za znanstvena područja.

Da je ova škola svjetski poznata dokazuje i činjenica da su, osim Hrvata, ostali učesnici bili iz: Španjolske, Francuske, Njemačke, Švicarske, Velike Britanije, Mađarske, Srbije, Crne Gore, Makedonije i Tajvana.

Zbog iznimno velike količine prijavljenih proces odabira onih koji su zaslužili pohađati ovaj desetodnevni kamp je doista detaljan i dugotrajan. Kako mi je Lara ispričala prvo je morala napisati detaljno motivacijsko pismo u kojem je rekla par riječi o sebi, zašto je zainteresirana za znanost i kako se dodatno bavi znanošću. Nakon što su organizatori kampa odlučili da je njeno motivacijsko pismo zaista izvrsno napisano, i prije nego što je dobila potvrdu da je primljena u kamp, trebala je još odraditi i intervju. Ako vas ovo do sada nije impresioniralo važno je naglasiti da se sve ovo odvija na engleskom jeziku  budući je kamp međunarodnog karaktera te je kao službeni jezik odabran upravo engleski.

Svake godine škola organizira više projekata na kojima učesnici mogu raditi, a Lara je s još troje kolega iz Mađarske, Španjolske i Francuske te voditeljem projekta također iz Francuske radila na projektu koji se zove Key to our consciousness ili na hrvatskom Ključ do naše svijesti. Iako je projekt izuzetno kompliciran Lara nam je pokušala u nekoliko kratkih rečenica opisati što je bio cilj ovoga projekta. Sam cilj projekta bio je osmisliti, programirati, provesti i obraditi podatke eksperimenta koji bi odgovorio na pitanje koja je razlika u brzini reakcije ispitanika ako je on svjestan ili nesvjestan tragova koji mu pomažu pri rješavanju zadataka.

Sama ova škola dokaz je i da Hrvatska brine za razvoj STEM područja te da se i u našoj zemlji mladi zainteresirani za znanost  mogu dodatno educirati i isprobati znanstveno – istraživački rad prije donošenja važne odluke o studijima.