Projekt «Vodeni triptih – Priča o šumi» na Rabu

Autor: Danka Premuž, 30. 3. 2011.

Na projektu Vodeni triptih suradnja Srednje škole Otočac, Srednje škole Pavla Rittera Vitezovića iz Senja, Srednje  škole Markantuna de Dominisa iz Raba  i UNDP-a nastavila se i u ovoj godini na temu očuvanja šuma, budući da je Generalna skupština UN-a proglasila 2011. godinu Međunarodnom godinom šuma.

Kako bi se povećala svijest o značenju i važnosti šuma učenici navedenih škola u organizaciji UNDP-a i Srednje škole Markanatuna de Dominisa iz Raba  boravili su  25. i  26. ožujka 2011. na dvodnevnom studijskom putovanju na Rabu, koji je, uz Mljet, naš otok s najviše zelenila.

Srednja školu Otočac predstavljalo je deset učenika:  Josipa Kranjčević – III. ek. Marina Bogdanić - III. ek., Barbara Fajdetić - III. ek., Ksenija Marković - III. ek., Petra Sertić - III. šum., Antonio Hršak - III. šum., Marijan Kovačić - III. šum., Neven Vojić - III. šum., Danijela Tonković - II. šum., Mateja Vašarević - II. šum., Voditelj: Robert Šimunaci, dipl. ing.

Naši su šumari predstavili prezentacije na temu Međunarodne godine šuma, o općekorisnim funkcijama šuma kao i o projektu Međunarodne eko škole u sklopu koje smo proveli promotivnu sadnju duda te pošumljavali sadnicama običnog i crnog bora na području Vrhovina. Također su promovirali i podijelili prigodne letke tiskane uz pomoć UNDP-a.

Učenice ekonomskog usmjerenja, ujedno i članice grupe Kreativa predstavile su svoju akciju «Zbogom plastici» kojom ukazuju na štetnost plastičnih vrećica te kao alternativu nude platnene vrećice. Pri tom su dijelile platnene torbe koje su prigodno oslikale s ekološkim porukama. Te  platne torbe nabavljene su uz pomoć Hrvatske gospodarske komore Otočac

Predstavnici drugih škola također su održali maštovite prezentacije i igrokaze. Terenski dio prvog dana  studijskog putovanja obuhvatio je posjet šumi Dundo uz stručno vođenje upravitelja šumarije Rab Borisa Belamarića, dipl.ing. i profesora biologije  Patrika  Krstinića, a drugi dan vožnju barkom oko otoka Dolina.

Uz  veliku ljubaznost domaćina, pregršt novih iskustava, spoznaja i razmjena znanja dogovoreno je kako sljedeće godine domaćinstvo na projektu Vodenog triptiha preuzima Srednja škola P.R.Vitezovića iz Senja.

Projekt «Vodeni triptih – Priča o šumi» na Rabu

Autor: Danka Premuž, 30. 3. 2011.