Projekt Kreative 'Recimo zbogom plastici' osvojio 3. nagradu na natječaju za najbolji eko-projekt

Autor: Danka Premuž, 6. 5. 2011.

Projekt 'Recimo zbogom plastici' sekcije Kreativa, koja u Srednjoj školi Otočac djeluje već četvrtu godinu, nagrađen je na natječaju 'Lijepe naše obale' za najbolji eko-projekt iz područja zbrinjavanja plastičnog otpada.

Radi se o natječaju Electroluxa u suradnji s Udrugom 'Lijepa Naša', Ekozelenom Europom i National Geographicom na kojem je Kreativa osvojila 3. mjesto i novčanu nagradu u iznosu od 3 tisuće kuna. Uručenju nagrade u Sisku nazočili su ravnatelj naše škole prof. Dinko Sekula i voditeljica sekcije Kreativa Sanja Dujmović, koji su izrazili zadovoljstvo zbog još  jedne uspješne ekološke aktivnosti.

Radi se o projektu koji je, ne samo pozdravljen u okvirima škole, već je dobro poznat i široj javnosti, budući da su članice Kreative oslikale 100 platnenih vrećica ekološkim motivima i dijelile ih građanima na trgu u Otočcu u povodu Svjetskog dana voda i Svjetskog dana šuma, odnosno na projektni dan naše škole. Istovremeno je provedena anketa među građanima o navikama uporabe plastičnih vrećica.

Obrađeni podatci pokazuju da svi anketirani (ispunjeno 100 anketa) koriste plastične vrećice, i to od 5 do 10 vrećica tjedno.Većina je građana upoznata sa štetnim utjecajem korištenja plastičnih vrećica na okolište smatra korisnom akciju Kreative. Većina se izjasnila i da će ubuduće nastojati manje koristiti plastične vrećice, dok se jedan dio anketiranih izjasnio kako će plastične zamijeniti platnenim vrećicama.

– U provedbi ovog projekta naišli smo na veliku potporu cjelokupne lokalne zajednice. Željeli smo građane potaknuti na razmišljanje o zaštiti  rijeke Gacke i okoliša općenito, budući da su vrećice među najtrajnijim zagađivačima. Do njezine potpune razgradnje u prirodi može proći i nekoliko stotina godina,a raspada se na manje čestice koje ne prestaju time negativno djelovati na okoliš te izazivati ponekad i toksična djelovanja. Budući da u svom vijeku trajanja jedna platnena vrećica zamijeni tisuću plastičnih, podjelom 100 platnenih vrećica mogli smo smanjiti potrošnju plastičnih za svih sto tisuća komada, rekla nam je voditeljica Kreative Sanja Dujmović.   M.K.G.

Autor: Danka Premuž, 6. 5. 2011.