PO ŠUMI

Autor: Edi Šop, 8. 12. 2021.

Po šumi, pošumi!
A kako?
Ovako:
U predjelu Gorići, sađeni borići.

Pošumljavanje je umjetno podizanje šuma sadnjom sadnica ili sjetvom sjemena na površinama koje su dugi niz godina bile bez šume. Dva osnovna načina su sjetva sjemena i sadnja sadnica.   (Ivana M.)

Pošumljavanje vršimo kako bismo oplemenili neku površinu koja je dugo vremena bez šume zbog raznih nepovoljnih utjecaja (požara, erozije i sl.). Pritom moramo paziti na pravilan odabir sadnica. Prilikom sadnje moramo strogo pripaziti da što bolje očuvamo sadnicu (izbjegnemo mehanička oštećenja).   (Matej H.)

Kao prvo moramo odabrati sadnice koje će uspjeti na tom području. Od alata su nam potrebna lopata i štihača, kanta za prenošenje, terenska odjeća i obuća te rukavice.   (Luka B.)

Rad na pošumljavanju nije težak, ali ima određene situacije kada malo je. Postupak ide tako što najprije iskopamo jamicu za sadnicu pa onda usitnimo zemlju, nakon toga sadnicu stavljamo u tlo i zatrpavamo. Ponovno bih htio ići na pošumljavanje jer je zanimljivo.   (Dario S.)

Za pošumljavanje se biraju sadnice koje su lijepo razvijene, a proizvode se u rasadnicima.🌲🌳 Sadnu jamu kopamo lopatom, krampom (pijuk), motikom, a za velike sadnice može se koristiti i strojna bušilica. Jama treba biti otprilike promjera 30 cm i u njenu sredinu postavlja se sadnica. Sadimo ih najčešće u razmaku od 2 m sa svake strane.  Kada zatrpavamo sadnicu sa zemljom, moramo je lagano povlačiti prema gore da korijenje ne bude stisnuto i kada je zatrpamo vrh sadnice držimo, a petom pritisnemo zemlju.   (Lucija L.)

Pošumljavanje je za mene jako važan posao koji se treba izvršavati pažljivo. Bilo bi mi drago kada bi sve sadnice koje sam posadio izrasle u visoka stabla.   (Matej Š.)

Bilo mi je veliko zadovoljstvo biti na pošumljavanju i posaditi stabalce. Išao bih opet na pošumljavanje. I to je jedan odgovoran i važan posao.   (Ante S.)

Pošumljavanje je važan posao, stoga radnici trebaju pravilno posaditi sadnicu koja se neće posušiti ili nepravilno rasti da bi jednog dana bilo zdravo, pravilno i lijepo stablo.   (Mihael Š.)

Pošumljavanje je posao koji nije kompliciran za raditi, samo je potrebno paziti na detalje. Kada sadim sadnicu, osjećam se odlično jer unosimo novi život na to područje.   (Ivan M.)

Posaditi stabalce za mene daje osjećaj koristi i zadovoljstva jer svako posađeno stablo smanjuje zagađenje i povećava koncentraciju kisika. Nadam se da će posađena stabalca uspjeti.   (Marija B.)

Zahvalna sam što mi se pružila prilika da zasadim stabalce te sam se osjećala korisno. Tim postupkom smanjuje se zagađenje koje može pridonijeti našem zdravlju i zaštiti cijelog planeta.  (Dolores L.)

PO ŠUMI

Autor: Edi Šop, 8. 12. 2021.

Po šumi, pošumi!
A kako?
Ovako:
U predjelu Gorići, sađeni borići.