DISTRIBUCIJA TESTOVA ZA SAMOTESTIRANJE

Autor: Adela Rukavina, 8. 2. 2022.

Nakon online sastanka ministra Radovana Fuchsa s ravnateljima osnovnih i srednjih škola koji se održao u petak, 4. veljače 2022. godine na temu ukidanja samoizolacija provođenjem samotestiranja učenika, Srednja škola Otočac dobila je informaciju da će se distribucija testova provesti u Gospiću, u petak, 11. veljače 2022. godine od strane Stožera civilne zaštite Ličko-senjske županije.

Ministar je na sastanku ponovio kako je primarni cilj ukidanje samoizolacije za sve učenike osnovnih i srednjih škola i to tako da sva djeca koja su zdrava idu u školu bez obzira na moguće kontakte s pozitivnim osobama.

Ova mjera, naglasio je, ni na koji način ne utječe na obrazovni proces, te ne smije biti apsolutno nikakve diskriminacije. Djeca koja se testiraju i ona koja se ne testiraju idu normalno u školu, a jedina razlika je u tome što će djeca koja ne provode samotestiranje, budu li u kontaktu sa zaraženom osobom, morati u samoizolaciju.

Tri dokumenta

Ravnatelji škola od Ministarstva će dobiti tri dokumenta: uputu za ravnatelja, prijedlog obavijesti za roditelje te obrazac izjave koju potpisuju samo oni roditelji koji ne žele testiranje i na kojemu stoji kako su roditelji svjesni da djeca, koja se ne testiraju, nisu izuzeta od samoizolacije.

Upute za testiranje u pisanoj formi i na videozapisu priprema HZJZ.

Preporuke za samotestiranje

Preporučuje se da se samotestiranje obavlja ponedjeljkom ili nedjeljom navečer. No, ako neka škola ne dobije testove do kraja idućeg tjedna – odmah nakon distribucije, testiranje učenika počinje prvi sljedeći dan.

U prvoj isporuci škole će dobiti testove za jedan tjedan, što znači da će ravnatelji kada dobiju testove svakom učeniku podijeliti po jedan test. Nakon toga slijedi tjedan dana praznika u kojemu će škole dobiti drugu isporuku testova, koje će podijeliti učenicima u ponedjeljak kada se vrate u školske klupe.

Sastanku su uz ministra Fuchsa i predstavnike Ministarstva znanosti i obrazovanja nazočile zamjenica ravnatelja HZJZ-a Ivana Pavić ŠimetinTatjana Nemeth Blažić iz HZJZ-a te predsjednica Hrvatske udruge ravnatelja osnovnih škola Antonija Mirosavljević.

DISTRIBUCIJA TESTOVA ZA SAMOTESTIRANJE

Autor: Adela Rukavina, 8. 2. 2022.

Tri dokumenta

Upute za testiranje u pisanoj formi i na videozapisu priprema HZJZ.

Preporuke za samotestiranje