LADY BIRD I PALAČA ŠEĆERA

Autor: Dijana Nikšić, 8. 12. 2022.

Znamo da je adolescencija težak period kojega svi moramo proći. Upravo o tom problemu odrastanja govori film LADY BIRD kojega su naši učenici imali prilike pogledati u Rijeci. Christine McPherson (Saoirse Ronan) učenica je četvrtog razreda katoličke srednje škole koja živi u lošijim financijskim uvjetima sa svojim roditeljima, posvojenim bratom i njegovom curom. No, Christine se ne bi sviđala činjenica da sam je oslovila tim imenom jer, što se nje tiče, ona se zove Lady Bird. U pokušaju da (re)definira svoj identitet i nađe svoje mjesto pod suncem, Lady Bird, osim inzistiranja na imenu, ulazi u prvu vezu, pokušava upasti na fakultet van grada i čini sve kako bi se odmaknula od poistovjećivanja sa Sacramentom koji postaje premalen za duh kakav sebi pripisuje.

Lady Bird je, na prvi pogled, definicija buntovnice bez razloga. No bunt, koji ubrzo postaje sam sebi svrhom, nije rezultat njenog nezadovoljstva ustrojem vlastita života, već njene frustracije uslijed nepoznavanja i ne razumijevanja same sebe. I taj segment redateljica filma Greta Gerwigin i više nego uspješno obrađuje i prenosi – odliku odrastanja kao procesa unutar kojeg se prvo moramo izgubiti i isprobati sve što mislimo da bismo htjeli biti, kako bismo u konačnici postali ono što nam je cijelo vrijeme bilo namijenjeno da budemo.

Posjetili smo i Palaču šećeraMuzej grada Rijeke. U obnovljenoj baroknoj palači, nekadašnjoj upravnoj zgradi šećerane koja je izgrađena sredinom 18. stoljeća, otvoren je stalni postav Muzeja grada Rijeke.

U postavu Palače šećera izvornim su predmetima, replikama i multimedijalnim projekcijama prikazane glavne točke znanstvenog, gospodarskog i društvenog razvoja Rijeke – proizvodnja šećera, tvornica papira, izum i proizvodnja torpeda, dokazivanje proboja zvučnog zida. Prikazan je i razvoj riječke luke te masovna emigracija u Ameriku.

U nastavku donosimo dijelić atmosfere:

LADY BIRD I PALAČA ŠEĆERA

Autor: Dijana Nikšić, 8. 12. 2022.

U nastavku donosimo dijelić atmosfere: