KRATKE PRIČE IZ DOMOVINSKOG RATA IZ PERA SREDNJOŠKOLACA

Autor: Gorana Mandarić, 20. 1. 2023.

Ministarstvo hrvatskih branitelja u suradnji s Ministarstvom obrane započelo je s pripremom za tisak zbirke najboljih priča o Domovinskom ratu u koju planiraju, osim nagrađenih i pohvaljenih priča, uvrstiti i sve priče koje su ušle u drugi krug vrednovanja po Javnom pozivu za dodjelu nagrade za kratku priču o Domovinskom ratu u 2022. godini. Među njima je i priča Mali, sivi podrum koju je napisala Dolores Lavrnja, učenica četvrtog razreda obrazovnog programa šumarski tehničar, uz mentorstvo nastavnice Gorane Mandarić.

Ministarstvo je u veljači objavilo natječaj za kratku priču o Domovinskom ratu za učenike srednjih škola u Republici Hrvatskoj. Osnovna ideja natječaja bila je poticanje mladih za čuvanje uspomena na vrijednost i žrtve Domovinskog rata. U otvorenom roku zaprimljeno je 135 kratkih priča, od kojih je sedam nagrađenih i sedam pohvaljenih. Sve pristigle priče pročitalo je i vrednovalo Povjerenstvo za vrednovanje, imenovano Odlukom ministra hrvatskih branitelja.

„Natječaj me privukao iz želje za promišljanjem o značaju Domovinskog rata i promicanju njegovih vrijednosti. Kratku priču napisala sam na temelju majčine priče iz djetinjstva iz koje sam saznala da je ratne dane svojeg djetinjstva provodila u malom, sivom podrumu. Njezinu svakodnevnu monotoniju jedne ratne večeri iznenada je prekinuo dolazak nepozvana gosta. Kada mi je majka prepričala događaj iz podruma, zaključila sam da takve priče prodiru do ljudskog srca i tako postanu dio osobe. Ponosna sam što je moja priča uvrštena među 60 najboljih i što će biti tiskana u zbirci. Uz pomoć majčine priče iz djetinjstva i poticaj svoje mentorice postala sam čuvaricom uspomena na Domovinski rat“, rekla nam je Dolores.

Ovo će biti treća zbirka kratkih priča iz Domovinskog rata, a u knjizi iz 2021. godine našla se i priča naše bivše učenice Martine Tomaić. Radujemo se novim pričama iz pera naših učenika koje će, nadajmo se, svoje mjesto pronaći u budućim zbirkama, a i primjercima druge i treće knjige koje bi uskoro trebale postati dijelom našeg knjižničnog fonda. Do tada ćemo prelistavati i čitati dvobroj iz 2019. i 2020. godine.

KRATKE PRIČE IZ DOMOVINSKOG RATA IZ PERA SREDNJOŠKOLACA

Autor: Gorana Mandarić, 20. 1. 2023.