DAN HRVATSKE GLAGOLJICE I GLAGOLJAŠTVA

Autor: Gorana Mandarić, 22. 2. 2023.

Na današnji dan prije 540 godina u Kosinju je otisnuta prva hrvatska glagoljična knjiga Misal po zakonu rimskoga dvora. Za taj su pothvat zaslužni hrvatski glagoljaši čija je imena i sudbine povijest odlučila zadržati za sebe. Njima u čast, a kako bi obilježili Dan hrvatske glagoljice i glagoljaštva, naši su učenici prošloga tjedna na satima hrvatskoga jezika pogledali dokumentarni film o hrvatskoj glagoljici, prisjetili se glagoljičnog pisma, razgledali virtualnu izložbu i igrali različite obrazovne igre s glagoljicom.

Da glagoljica nisu samo slova na papiru ili povratak tradiciji, uvjerili su se naši učenici s nastavnicom Goranom Mandarić. Učenici četvrtog razreda obrazovnog programa šumarski tehničar gledali su dokumentarni film o hrvatskoj glagoljici redateljice Susanne Čaić u kojem su obrađeni svi klesani, rukom pisani i tiskani glagoljični spomenici koji se čuvaju na hrvatskom tlu. Svoje znanje obogatili su mnogim zanimljivostima vezanima uz hrvatsku glagoljašku baštinu. Učenici drugog razreda istog obrazovnog programa glagoljici su pristupili na zabavan način. Obrazovnim igrama Tetris s glagoljicom, Pogodi glagoljično slovo i Osmosmjerka s glagoljicom utvrdili su svoja znanja o poznavanju glagoljičnih slova. U tome su im pomogla i drvena slova koja je izradio Ivan Burić, bivši učenik naše Škole. Ekonomisti su razgledali virtualnu izložbu o Misalu kneza Novaka, jedne od najljepših glagoljičnih knjiga, koja je poslužila i kao predložak kada se priređivao Prvotisak.

Cilj obilježavanja ovog dana je upozoriti na važnost hrvatske glagoljice kao simbola hrvatskoga nacionalnog i kulturnog identiteta te promicati ljepotu i vrijednost hrvatskoga glagoljičnog pisma i kulture. Drago nam je što smo i mi svojim aktivnostima pridonijeli obilježavanju ovoga dana!

DAN HRVATSKE GLAGOLJICE I GLAGOLJAŠTVA

Autor: Gorana Mandarić, 22. 2. 2023.