6. DANI MEDIJSKE PISMENOSTI

Autor: Gorana Mandarić, 11. 5. 2023.

I ove smo godine medijski obrazovali naše učenike i zainteresirane nastavnike organiziranjem javnih događaja, od 24. do 30. travnja, ali i u tjednima prije i poslije toga, pod sloganom "U ravnoteži – online i offline", s naglaskom na utjecaj medija i društvenih mreža na njihovo mentalno zdravlje, problem dezinformacije te važnost kritičkog promišljanja i medijskog obrazovanja.

Društvene mreže danas sve više preuzimaju naše živote. No, pitanje je gdje je granica između stvarnosti i virtualnog svijeta. Jesu li društvene mreže postale zamjena za stvarni život ili su još uvijek samo bezazlena zabava? Što se dogodi kada osoba postane ovisna o društvenim mrežama? Na temelju filma "A social life" i svojega životnog iskustva učenici drugog razreda programa šumarski tehničar sa svojom su razrednicom Goranom Mandarić raspravljali o navedenim pitanjima.

Kako se prognozira vrijeme, zašto su vremenske prognoze ponekad pogrešne, zašto je neke promjene teško predvidjeti i što čeka vremensku prognozu u budućnosti, samo su neka od pitanja na koja su učenici prvog razreda programa šumarski tehničar pronašli odgovore na satu Meteorologije nastavnika Edija Šopa. Pogledali su i videovodič iz kojega su saznali kako se priprema vremenska prognoza, kada počinje i kako izgleda radni dan meteorologa, o čemu ovise izračuni te za koliko dana unaprijed je moguće predvidjeti vremensku prognozu. Na radionici su osnovnim instrumentima mjerili i očitavali vrijednosti trenutnog stanja meteoroloških elemenata.

Već se treću godinu zaredom učenici trećeg razreda gimnazije s nastavnicom Slavicom Francetić bave medijskom pismenošću i rezultate svojeg istraživanja objavljuju u radijskoj emisiji "Medijsko razotkrivanje" koja se emitira u programu Hrvatskog radija Otočac posljednjeg utorka u mjesecu. Kako to zvuči, možete poslušati i u svibanjskoj emisiji.

Za razliku od njih, učenici trećeg razreda programa ekonomist tek kreću u novinarske vode. S nastavnicom Goranom Mandarić posjetili su Hrvatski radio Otočac. Saznali su glavne karakteristike radija, kako nastaju radijske emisije i koliko je pozadinskog posla potrebno za realizaciju radijskog programa. Možda se među njima krije budući radijski voditelj ili novinar! Zahvaljujemo Ruži Orešković, direktorici radija i glavnoj urednici, na toploj dobrodošlici te vrlo ugodnom i korisnom iskustvu. Također, hvala Sanji Krmec Tonković i Zvonimiru Tonkoviću što su pridonijeli ugodnoj atmosferi i približili našim učenicima novinarski i redakcijski posao.

6. DANI MEDIJSKE PISMENOSTI

Autor: Gorana Mandarić, 11. 5. 2023.