Izložba Positive u školskom holu – afirmacija pozitivnog pristupa prema HIV pozitivnim osobama

Autor: Administrator , 16. 10. 2011.

U holu naše škole u srijedu, 12. listopada 2011., postavljena je izložba Pozitive (Pozitivno) udruge Miks, a tu će ostati do kraja ove godine. Izložba nosi naziv Pozitivno jer želi promovirati pozitivan pristup društva prema osobama koje žive s HIV/AIDS-om.

- Podršku za izložbu dali su nam mnogi. Tako se na fotografijama mogu vidjeti radovi učenika zagrebačke V. i XV. gimnazije, njihovi creži, kolaži, grafiti, ali i fotografije poznatih osoba s njihovim potpisom. Elizabeth Taylor nam je poslala svoju fotografiju s potpisom, isto tako i Jimmy Somerville, pjevač kultnog britanskog glazbenog sastava Bronski beat. Tri fotografije nam je poslao modni fotograf Marko Grubišić, a na tim fotografijama je odjeća modnog studija Etna Maar. Potporu su izložbi također dali poznati hrvatski stilist Borut Mihalić, modni dizajner Michel Benoni, modni fotograf Stefan Miller te Antonio Maggio s fotografijama nastalima u suradnji s popularnim brendom DKNY Donne Karan, rekla nam je voditeljica udruge Miks Kristina Voglein.

Također je izrazila želju da se projektu sa svojim radovima podrške pridruže i učenici Srednje škole Otočac. Izložba će biti postavljena i u Washingtonu gdje će se održati  ovogodišnja 19. svjetska AIDS konferencija. Provedbu ovog projekta omogućili su Ministarstvo zdravstva RH i UNDP.

Udruga Miks još od 2005. godine provodi misiju edukacije i prevencije HIV/AIDS-a kroz umjetnost i promociju mladih umjetnika likovnog, fotografskog, kazališnog i video usmjerenja. Više o udruzi može se naći na njihovoj web stranici www.udruga-miks.hr .

Inače, procjene govore o 33 milijuna ljudi u svijetu zaraženih HIV virusom, dok od posljedica AIDS-a godišnje umre oko 2 milijuna ljudi, među kojima je čak 330. 000 djece. Hrvatska se ubraja u zemlje s niskom stopom obolijevanja od AIDS-a. U posljednjih pet godina zabilježen je lagan rast zaraženih HIV-om, a na godišnjoj razini u prosjeku se posljednjih godina registrira između 30 i 50 novozaraženih HIV-om.  M.K.G.

Autor: Administrator , 16. 10. 2011.