BAŠ JE IN BITI GREEN 3

Autor: Edi Šop, 31. 1. 2024.

Učenici obrazovnog programa šumarski tehničar, sa svojim nastavnikom šumarske grupe predmeta Edijem Šopom, dipl. ing. šumarstva, uključili su se u eTwinning projekt namijenjen međunarodnoj suradnji i usavršavanju odgojno-obrazovnih djelatnika od predškolskog obrazovanja do srednje škole.

Autorice i voditeljice ovog projekta su Ksenija Krizmanić, dipl. oec., nastavnica savjetnica iz Ekonomske škole Požega i mr. sc. Štefica Čanić, dipl. ing., nastavnica savjetnica iz Srednje škole Matije Antuna Reljkovića Slavonski Brod. Naša Škola sudjeluje u projektu sa školama iz Turske, Srbije, Jordana, Portugala, Bosne i Hercegovine, Bugarske, Švedske, Azerbejdžana i Sjeverne Makedonije. Projektne aktivnosti služe nastavnicima i njihovim učenicima za upoznavanje i suradnju s kolegama iz europskih škola kroz različite oblike usavršavanja te rad na zajedničkim virtualnim projektima. Namijenjene su edukaciji i suradnji učenika srednjih škola i viših razreda osnovnih škola u aktivnostima vezanima uz ciljeve održivog razvoja osobito djelovanja u području klime, usvajanju važnosti modela Reduce - Reuse - Recycle (RRR) i održive (zelene) potrošnje. Suočeni s posljedicama klimatskih promjena i potpunom transformacijom klimatskih područja, moramo osvijestiti da je krajnje vrijeme za djelovanje i početak suradnje svih sudionika. Referirajući se najviše na 13. cilj održivog razvoja, odnosno očuvanje klimatskih osobitosti, postavili smo cilj svojih projektnih aktivnosti kako svaki pojedinac može djelovati po navedenom modelu i učinkovito promovirati zelenu potrošnju. Učenici će moći nabrojiti i kratko objasniti ciljeve održivog razvoja, opisati navedeni model i objasniti njegovo značenje, protumačiti što se podrazumijeva pod klimatskim promjenama i promovirati znanje o klimatskim promjenama, predstaviti ideje unutar lokalne zajednice i ostalih škola kako bi se izravno upoznali s pravim indikatorima klimatskih značajki.

Kratkom biografijom i profilnom slikom avatara naši su se sudionici projekta predstavili domaćim i europskim kolegama nakon čega je uslijedila prva aktivnost. Proučili su upute, odnosno načine razvrstavanja otpada, fotografirali proizvode koje svakodnevno koriste, a mogli bi ih upotrebljavati više puta (reuse), te slike s opisom kako se navedeni proizvod može ponovno upotrijebiti postavili u Wakelet kolekciju pod nazivom Mogu ponovno upotrijebiti.  Organizirali su i virtualnu radionicu razvrstavanja otpada gdje su u zajednički Wakelet spremnik za razvrstavanje otpada postavljali i razvrstavali fotografije otpada.

Potom smo se uključili u Europski tjedan programiranja, koji na zabavan i angažirani način nastoji svima približiti programiranje i digitalnu pismenost, ali i u Europski tjedan održivog razvoja, koji se usredotočuje na lokalne projekte održivosti. Naš je zadatak bio dekodirati 17 ciljeva održivog razvoja. Brojevi i ciljevi održivog razvoja (napisani na engleskom jeziku) kodirani su u 7-znamenkastom ASCII kodu (američkom standardnom kodu za razmjenu informacija). Zatim smo fotografirali postupak dekodiranja (dekodirane brojeve i ciljeve održivog razvoja i završnu slagalicu), odabrali jedan cilj održivog razvoja, istražili ga i prikazali u digitalnom alatu po vlastitom izboru. U digitalni alat integrirali smo i naziv cilja koji je prikazan kodom.

Učenici su sa zadovoljstvom sudjelovali u navedenim projektnim aktivnostima za koje su im dodijeljeni certifikati. No, pred nama je još niz aktivnosti u kojima ćemo sudjelovati tijekom cijele nastavne godine. One su vezane uz Dan sigurnijeg interneta i klimatske promjene, donose naš pogled u zeleno, stavljaju nas pred zeleni izazov, a educirat će nas i o održivoj potrošnji, odnosno zelenom potrošaču, uz završnu evaluaciju i diseminaciju projekta.

I za kraj, šumarski tehničari poručuju da je baš IN biti GREEN!

BAŠ JE IN BITI GREEN 3

Autor: Edi Šop, 31. 1. 2024.

I za kraj, šumarski tehničari poručuju da je baš IN biti GREEN!