NETOKSIČNE KULE ZA DAN SIGURNIJEG INTERNETA

Autor: Edi Šop, 6. 2. 2024.

Dan sigurnijeg interneta jedan od najvažnijih dana u kalendaru informacijske sigurnosti, a obilježava se svake godine, drugog dana u drugom tjednu veljače. I naš završni razred šumarskih tehničara uključio se u obilježavanje sudjelujući u radionici na temu odgovornog igranja videoigara u sklopu eTwinning projekta Baš je IN biti GREEN.

S ciljem osvještavanja štetnosti toksičnog ponašanja u online videoigrama i drugim kooperativnim okruženjima te razvijanja strategija za konstruktivnu komunikaciju u grupnom okruženju, učenici su u uvodnoj raspravi nastavniku Ediju Šopu otkrili koje sve online igre igraju, komuniciraju li sa suigračima, dogodili li im se ikada da netko od njih napravi neku grešku, kako reagiraju na tuđe pogreške i koje sve taktike koriste da bi se u takvim situacijama umirili. U središnjoj aktivnosti podijelili su se u parove. Svaki par dobio je sedam karata od kojih je trebao napraviti kulu, pri čemu je svaki sudionik koristio samo jednu ruku. I, naravno, bez ljutnje i frustracije prema sebi i svojim suigračima tijekom poraza, što je i bio cilj ove igre. U završnoj raspravi učenici su otkrili kako im je bilo surađivati, jesu li bili pod stresom i koje su sve strategije koristili kako bi se smirili i fokusirali na igru. Naposljetku su ispunili evaluacijski obrazac, a ovo su najzanimljiviji odgovori:

Smanjit ću igranje internetskih igrica, a pokušati više igrati društvene igre i sportove.

Obratit ću pozornost na ponašanje kada igram igrice.

Svidjelo mi se slaganje kule od karata.

Bit ću u budućnosti smireniji tijekom igranja igrica.

Preporučujem više ovakvih radionica u timu.

NETOKSIČNE KULE ZA DAN SIGURNIJEG INTERNETA

Autor: Edi Šop, 6. 2. 2024.

Obratit ću pozornost na ponašanje kada igram igrice.

Svidjelo mi se slaganje kule od karata.

Bit ću u budućnosti smireniji tijekom igranja igrica.

Preporučujem više ovakvih radionica u timu.