GIMNAZIJALCI U RAZGLEDU GRADA

Autor: Gorana Mandarić, 9. 2. 2024.

U petak je drugi razred opće gimnazije, u pratnji nastavnice povijesti umjetnosti Snježane Jovanić, uživao u interpretativno edukativnoj šetnji gradskom jezgrom koju je predvodila i svojim vrlo rječitim i kvalitetnim opisima povijesnih detalja obogatila nastavnica Manja Kostelac-Gomerčić, a doprinosi upoznavanju i dopuni znanja o gradu Otočcu i našem zavičaju.

Prvo stajalište bila je stara kaznionica, koja se nalazi odmah do Osnovne škole Zrinskih i Frankopana, gdje smo saznali ponešto o prijašnjem načinu života u gradu te strogom režimu vršenom na vojnicima u to vrijeme, odnosno o samoj svrsi kaznionice. Nakon prelaska kamenog mosta, našli smo se na takozvanome Otoku, lokaciji s ostatcima starih gradskih zidina još iz 19. stoljeća. Ovdje se nalazila vojna pekara otprilike u 20. stoljeću. Naziv područja odaje nam prijašnje stanje grada, nekoliko otoka polegnutih na gustoj močvari koja je pružala prirodnu zaštitu od osmanskih osvajanja, ujedno i razlogom zašto su stanovnici odlučili graditi civilizaciju na takvom terenu. Pokraj iskopanih ostataka zidina nalazi se i sonda iskopana u svrhu pronalaženja sličnih ostataka te su u njoj pronađene građevinske strukture karakteristične za Japode. Nakon vizualnog prikaza čuli smo i povijesne priče o dinastiji Frankopana vezane za područje.

Završili smo ovu putanju znamenitosti šetnjom do Gačanskog parka hrvatske memorije, nositelja mnogih zanimljivih skulptura – spomenika lokalnih i nacionalnih osoba koje su gradile hrvatsku povijest.

Novinarska skupina

Isabel Krema

2. a

GIMNAZIJALCI U RAZGLEDU GRADA

Autor: Gorana Mandarić, 9. 2. 2024.

Novinarska skupina

Isabel Krema