Obilježili smo Međunarodni dan volontera: edukativno i zabavno druženje s volonterima iz europskih zemalja

Autor: Administrator , 7. 12. 2011.

U povodu Međunarodnog dana volontera, koji se od 1985. godine održava svakog 5. prosinca, učenici Srednje škole Otočac i članovi Volonterskog kluba Srednje škole Otočac uključili su se u program koji je pripremila grupa volontera iz Utočišta za medvjede u Kuterevu.

Šestero volontera koji u Volonterskoj postaji Kuterevo borave godinu dana, Daniel Comte, Millo Penault-Ravaille i Amelie Jacquet iz Francuske, Maximilian Kalić iz Njemačke, Ieva Stonyte iz Litve i Zoe Egea Pineda iz Španjolske, potrudili su se dočarati osobna volonterska iskustva, ali i pružiti osnovne informacije o funkcioniranju Europske volonterske službe (EVS). U velikoj dvorani Narodne knjižnice Otočac pripremili su nekoliko prezentacija i radionica za srednjoškolce i osnovnoškolce, kojima su željeli dočarati koliko je volontiranje korisno, zabavno, posebno i neprocjenjivo životno iskustvo. Bilo je to ujedno i prvo društveno događanje u novom prostoru Narodne knjižnice, koja je u novouređeni prostor Multimedijalnog centra na adresi Ulica bana Josipa Jelačića preselila prije nepunih mjesec dana.

U jutarnjim satima najprije su učenici 2. razreda opće gimnazije i kuterevski volonteri izradili prigodna 4 plakata o volontiranju. Potom su učenici 4. razreda zanimanja ekonomist i 2. razreda zanimanja prodavač sudjelovali u maloj radionici, nakon čega su pozorno pratili prezentacije volonterskih iskustava, i to ne samo Francuza, Litvanke i Španjolke, nego i članova školskog volonterskog kluba. Jedan od većih angažmana Volonterskog kluba Srednje škole Otočac je markiranje planinarske staze od Vivoza do Sinjala.

Ono što je pak prezentaciju mladića i djevojaka koji volontiraju u Kuterevu učinilo jedinstvenom, hrabro je izlaganje na hrvatskom jeziku. Kako govoriti hrvatski podučava ih prof. Goran Bukovac manje od 4 mjeseca, a već se uspješno sporazumijevaju s izvornim govornicima. Inače je za volontere koji u Kuterevo stignu sa svih strana svijeta karakteristično sporazumijevanje na engleskom jeziku s neuništivim naglascima raznih drugih materinskih jezika, a sada je to bio hrvatski s melodioznim francuskim ili natruhama njemačkog i litvanskog.

- Naš je cilj motivirati vas da postanete i vi volonteri. Volontiranje nije samo pomaganje dobrih projekata, to je izvrsna prilika za upoznavanje ljudi, kulture i života u drugim zemljama, prilika za istraživanje svijeta i neformalno učenje, rekao je Daniel Comte.

Nakon volonterskih iskustava u svojim zemljama, posredstvom EVS-a otisnuli su se dalje i stigli do Kutereva. Tu prvenstveno žele pomoći u očuvanju prirodnog, tradicijskog i kulturnog naslijeđa kraja u koji su došli te djeluju u sklopu Velebitske udruge Kuterevo (VUK), kojoj je glavni cilj skrbiti o napuštenim medvjedićima i poticati aktivnosti za očuvanje divljih staništa i zaštitu medvjeđe populacije u Hrvatskoj. Ima mjesta i za druge aktivnosti i projekte. Tako Litvanka Ieva Stonyte, koja je studirala filmsku animaciju, od poznatih kuterevskih majstora drvodjelaca sada uči izrađivati tamburice.

Naročito pohvalno volonteri su govorili o iskustvima u Kuterevu, kao i u drugim mjestima u Francuskoj ili Škotskoj gdje su volontirali, a koja će im itekako dobro doći u daljnjem životu, studiranju ili poslu. Radi se o konkretnim znanjima iz biologije, botanike, ekologije i zaštite okoliša, korisnim iskustvima u gradnji ekoloških nastambi, ograda, umjetnih jezera te o neprocjenjivoj interakciji različitih kultura iz kojih volonteri dolaze i međusobnoj razmjeni toga nematerijalnog bogatstva. Vrlo važan dio volontiranja je timski rad jer se volonteri nauče sinkronizirati i funkcionirati kao dio zajednice, a stvaranje brojnih društvenih veza omogućuje da mogu otići u bilo koju zemlju i potražiti prijatelje iz volonterskih dana.

Velebitska udruga Kuterevo (VUK) akreditirana je i za primanje i za slanje volontera. Njoj se učenici trebaju obratiti ukoliko žele volontirati u nekoj od europskih zemalja. EVS pokriva 35 zemalja i troškove za tisuću raznih programa u trajanju od 2 mjeseca do jedne godine.

M.K.G.

Autor: Administrator , 7. 12. 2011.

M.K.G.