Obilježili smo Dan broja PI

Autor: Administrator , 14. 3. 2012.

Povodom obilježavanja Dana broja Pi, učenici 2. razreda gimnazije zajedno s prof.  Ivankom Kranjčević-Orešković pobrinuli su se kako bi svatko saznao koji je danas dan i ponešto naučio o tom beskonačnom broju.

U matematičkom svijetu 14. ožujka je rezerviran za broj Pi, koji približno iznosi 3.14, a ako ga pišemo u obliku m.dd dobijemo 14.3.  Ta Arhimedova konstanta  počela se obilježavati u San Franciscu 1988. g. i od tada se obilježava diljem cijelog svijeta, naravno, među ljubiteljima matematike.

Tog se dana u holu srednje škole  nalazio veliki pano, dvadesetak bijelih majica, a sve s glavnim motivom broja Pi, te nešto što nije moglo proći neopaženo. Usred škole  nalazilo se veliko grčko slovo Pi složeno od ležećih gimnazijalaca. Poremećaj dosadne svakodnevice, malog odmora i presijecalice tjedna-srijede i to još u ovakvom obliku  izazvao je različite reakcije, negativne, pozitivne, neuke, ali nitko nije ostao ravnodušan, što je i bio cilj.

Na kraju radnog dana, učenici 2. razreda su se osjećali ponosno i zadovoljno što su barem na jedan dan imali nešto zajedničko sa matematičkim znanstvenicima i profesorima diljem svijeta.

Ana-Marija Francetić, 2. gim.

Obilježili smo Dan broja PI

Autor: Administrator , 14. 3. 2012.

Ana-Marija Francetić, 2. gim.