Srednjoškolci Otočca, Gospića, Senja i Raba pozvali na očuvanje Gacke

Autor: Danka Premuž, 27. 4. 2010.

Učenici pet srednjih škola, Srednje škole Markantuna de Dominisa iz Raba, Srednje škole Pavla Rittera Vitezovića iz Senja, Strukovne škole i Gimnazije iz Gospića te Srednje škole Otočac predstavili su na Gackokazu, održanom u našoj školi na Dan planeta Zemlje, svoje radove na temu očuvanja voda i rijeke Gacke.

Taj završni dio projekta 'Vodeni triptih', koji potiče i uspostavlja suradnju srednjih škola iz jedinica lokalne samouprave koje kao izvor pitke vode koriste sustav Lika-Gacka, samo je jedna od brojnih aktivnosti u sklopu projekta 'Svaka kap je važna-rijeka Gacka' Programa Ujedinjenih naroda za razvoj (UNDP) i Coca-Cole u Hrvatskoj u suradnji s lokalnom zajednicom.

Prvi dio 'Vodenog triptiha' realiziran je sredinom listopada prošle godine kada su u dvodnevnom studijskom putovanju predstavnici pet srednjih škola obišli brojne lokalitete na rijeci Gacki, da bi svoju priču o vodi ispričali u drugom dijelu 'triptiha'. Taj drugi dio održan je na Svjetski dan voda kada je svaka škola u svom prostoru organizirala prezentaciju iskustava sa studijskog putovanja Gackom o vrijednosti vodnog bogatstva. Treći dio realiziran je Gackokazom, zajedničkom prezentacijom svih škola u Srednjoj školi Otočac, a to je bila prilika vidjeti i usporediti na koje je sve načine Gacka inspirirala učenike.

Srednjoškolci iz Raba prezentirali su, između ostalog, rezultate ankete provedene među sugrađanima o poznavanju vode koju piju te izvrsno odrađen igrokaz o obitelji Gackić. Mladi Senjani detaljno su prezentirali senjske vodene motive, od Potoka i Majorije do grčkih bunara, potom maštovitu i zastrašujuću konstrukciju budućnosti u 2070. godini bez vode te optimističnu poruku o sadašnjosti u kojoj možemo zaštiti budućnost. Hotelijeri i elektrotehničari Strukovne škole Gospić iscrpno su opisali svoje putovanje kroz Gacku te načinili maketu mlinice i prezentirali okretanje mlinskog točka u vodi. Gospićki gimnazijalci predstavili su se filmom 'Vodeni triptih', a dojmljivo je odjeknula završna riječ kako nema smisla prestati promicati vrijednost vode nakon završetka ovog projekta jer time sve učinjeno 'pada u vodu'. Šumarski tehničari Srednje škole Otočac podsjetili su na brojne odrađene akcije uređenja okoliša, a promociju je imala i himna otočke eko-škole 'Mi smo pravi ekolozi' koju su komponirali, izveli i snimili Antonio Hršak i Neven Vojić.

- Cilj uspostave suradnje između srednjih škola jest poštovanje i ljubav koje Gačani gaje prema svojoj rijeci podijeliti s onim lokalnim zajednicama, kilometrima daleko, koje koriste sustav Lika-Gacka kao izvor pitke vode, naglasio je suradnik na projektu UNDP-a Denis Bićanić.

- Malom je broju ljudi poznato kako voda čak i na neke otoke dolazi iz udaljene Gacke iza Velebita. Vodeni je triptih na najbolji način povezao učenike srednjih škola te im otkrio načine na koji i oni mogu dati svoj doprinos, rekao je direktor za odnose s javnošću Coca-Cole za regiju Alpe i Jadran Sandro Baričević.

- Posebnu važnost Gackokazu daje i činjenica što je upriličen na Dan planeta Zemlje koji je postao najveća građanska akcija koja promiče zaštitu okoliša. Sudjelovanjem u njoj možemo učiniti velik zaokret u osvješćivanju mladih i okoline o problemima zaštite okoliša, stvarajući bolju budućnost edukacijom mladih za okoliš, rekao je ravnatelj Srednje škole Otočac Dinko Sekula.

- Uključenost mladih u ovaj projekt značajna je zbog njihovog senzibiliziranja za problem očuvanja vode te za podizanje svijesti da se voda ne može sama očuvati, već je potrebna skrb ljudi od kojih i prijeti najveća opasnost. Iznimno je važno da budu svjesni da voda iz cjevovoda nije samo po sebi odnekud došla, već da iza toga stoji jedna rijeka – čista, bistra i očuvana, rekao je gradonačelnik Otočca Mario Barković.

Autor: Manja Kostelac-Gomerčić, prof.

vidi Foto-galeriju

Srednjoškolci Otočca, Gospića, Senja i Raba pozvali na očuvanje Gacke

Autor: Danka Premuž, 27. 4. 2010.

Autor: Manja Kostelac-Gomerčić, prof.

vidi Foto-galeriju