Studijska putovanja

Autor: Ivanka Kranjčević-Orešković, 20. 4. 2010.

U školskoj godini 2008./09.započeli smo s novim programom studijskih putovanja na inicijativu ravnatelja škole. Ideja se rodila u jednom razgovoru između ravnatelja Škole, pedagoginje i profesorice stranih jezika, engleskog i njemačkog, u kojem je zaključeno da bi bilo dobro, po uzorima srednjih škola na zapadu, i našim učenicima omogućiti višednevni boravak u izvornom govornom području, što znači i njemačkom i engleskom govornom području.

Englesko govorno područje

VELIKA BRITANIJA - LONDON

Iste školske godine organizirali smo putovanje u Veliku Britaniju.

U Londonu smo bili od 2. do 4. svibnja 2009. godine. Za većinu učenika let avionom već je bio jedno novo iskustvo, a boravak u Londonu omogućio im je susret ne samo s jezikom, već i kulturom. Ne samo da su učenici bili motivirani služiti se samostalno engleskim jezikom, nego su imali priliku upoznati i karakterističnu englesku kuhinju. Isprobali su tako originalni engleski doručak, vidjeti od čega se sastoji i kušati tradicionalni britanski obrok „fish and chips“ ( pržena riba s krumpirima na engleski način).

Imali su priliku doživjeti britanski stil života  i vidjeti da mišljenje o uglađenim i ukočenim britancima nije opravdano, nego da su, naprotiv, izuzetno ljubazni i susretljivi.

Osim toga, uočili su uspješan suživot mnogih kultura u istom gradu.

Znamenitosti, o kojima usu u svojim udžbenicima samo čitali i na TV vidjeli, imali su prilike vidjeti u živo. To su Oxford Circus, Mable Arch, Westminster Abby, Tower of London, Parlament, Buckinghamsku palaču, Knightsbridge, Hyde Park, City, katedralu sv. Pavla, Royal Albert Hall, West End, Trafalgar Square, Covent Garden, British Museum, muzej voštanih figura Madame Tussand.

Rijekom Temzom stiglo se do Greenwicha gdje su učenici obišli kraljevski observatorij te vidjeli gdje prolazi nulti meridijan.

Vlakom se išlo do mjesta Windsora gdje živi kraljica u svom dvorcu Windsoru. Učenici su prošetali parkom dvorca kroz koji kraljica svakodnevno prolazi kada putuje u London na „posao“ u London u Buckinghamsku palaču. Također su imali priliku obići i svjetski poznate robne kuće kao što je Harrod¨s.

Njemačko govorno područje

AUSTRIJA – NJEMAČKA - ŠVICARSKA

Školske godine 2009./10. organizirali smo putovanje u njemačko govorno područje u trajanju od pet dana (10.- 14. travnja 2010.). Putujući autobusom kroz Sloveniju, stiglo se do Salzburga gdje je slijedila šetnja gradom i razgledavanje vrtova Mirabell, rijeke Salzach, Mozartplatza, Getreidegasse, Jugendgase, katedrale, nadbiskupske rezidencije, crkve i groblja sv. Petra, Rupertinum te posjetili Mozartovu rodnu kuću. Putovanje je nastavljeno prema Munchenu, pored Olympia parka, zgrade BMW-a, kroz Leopold i Ludwiggasse, kraj Slavoluka i Ludwig Maximilian sveučilišta, državne biblioteke.Učenici su posjetili Deutsches Museum i Allianz Arenu (stadion NK Bayern Munchena).

Putovanje je dalje vodilo prema Heidelbergu, pituresknom na rijeci Neckar, gdje su učenici prošetali starom jezgrom jednog od najstarijih sveučilišnih gradova na svijetu.

Jedan od ciljeva bio je i posjet jednoj od srednjih škola u gradu Freiburgu. Gimnazija sv. Uršula privatna je katolička ženska gimnazija s dugogodišnjom tradicijom i jedna je od najuspješnijih škola u Njemačkoj. Škola broji 1 200 učenica i preko 100 zaposlenika.

Tijekom višesatnog posjeta školi učenice su naše učenike u manjim grupama provele kroz školu, pokazale im stručne kabinete, sportsku i glazbenu dvoranu i Kapelu. Naši su učenici imali priliku saznati kako se u Njemačkoj održava nastava, koji su uvjeti za upise, kako se kod njih provodi državna matura te su dva školska sata proveli s njima na nastavi.

Nakon obilaska stare jezgre grada Freiburga, Munstera, povijesne trgovačke kuće čije pročelje između ostalih, krase i grbovi Hrvatske i  Dalmacije te drugih znamenitosti ovog grada putovanje je nastavljeno prema  Baselu i Zurichu. Tamo je upriličena šetnja centrom grada i razgledavanje glavnih znamenitosti. Učenici su posebno uživali u plovidbi brodom uz obalu jezera Zurich. Slijedio je posjet Kneževini Lichtenstein i upoznavanje s društveno-političkim uređenjem tako male države od svega 10-ak km² i oko 36 000 stanovnika.

Završnica kružnog putovanja njemačkim govornim područjem bio je grad u Austriji Gratz, gdje smo razgledavali centar i posjetili muzej suvremene umjetnosti.

Dosadašnja studijska putovanja svakako su uveliko pomogla novčana sredstva koje smo kao donaciju dobili od mnogih ljudi dobre volje koji su imali razumijevanja i željeli pomoći učenicima i Školi u provedbi ovog projekta, te im se i ovim putem zahvaljujemo.

Za nastavak projekta studijskih putovanja koja je u planu, a potaknuti integracijom Republike Hrvatske  u EU i omogućavanjem širenja vidika našim učenicima, moguće je destinacije proširiti i na neke druge članice EU.

Tako su za slijedeću školsku godinu moguća putovanja na destinacije Dublin- Irska, London – Velika Britanija, Pariz – Francuska, Rim – Italija.

Realizacija će ovisiti o interesu i mogućnostima učenika, a također su kao i do sada pozvani svi profesori da se priključe kao pratnja svojim učenicima na odgojno-obrazovnim putovanjima. Vrijeme putovanja ići će ponovno u proljeće, po mogućnosti za vrijeme proljetnih praznika.

Studijska putovanja

Autor: Ivanka Kranjčević-Orešković, 20. 4. 2010.

Englesko govorno područje

VELIKA BRITANIJA - LONDON

Iste školske godine organizirali smo putovanje u Veliku Britaniju.

Osim toga, uočili su uspješan suživot mnogih kultura u istom gradu.

Njemačko govorno područje

AUSTRIJA – NJEMAČKA - ŠVICARSKA