Eko-škola u projektu "Murva"

Autor: Ivanka Kranjčević-Orešković, 28. 10. 2010.

U sklopu ovogodišnjih planiranih aktivnosti ekološkog predznaka, Srednja škola Otočac kao međunarodna ekološka škola pridružila se projektu 'Murva' koji organiziraju udruga 'Lijepa naša' i časopis 'Una terra'.

Cilj projekta 'Murva' je diljem Hrvatske u sljedećih 10 godina zasaditi 100 tisuća stabala duda. Uz očuvanje biološke raznolikosti, radi se o revitalizaciji i spašavanju toga tradicijskog drveta kojemu prijeti nestanak s prostora koji je nekoć nastanjivao u velikom broju. I u Gackoj dolini bijeli i crni dud rasli su u mnogim dvorištima, dok su danas sve rjeđa voćka.

Podjela sadnica murvi zainteresiranim eko-školama s područja Ličko-senjske i Zadarske županije upriličena je bila u utorak u Srednjoj školi Gračac. Učenici 3. razreda zanimanja šumarski tehničar pod vodstvom profesora Roberta Šimunacija dana 20. listopada 2010. pažljivo su zasadili pet stabalaca murve u školskom vrtu, dok je preostalih 10 sadnica ustupljeno Osnovnoj školi Zrinskih i Frankopana, Dječjem vrtiću Ciciban i poduzeću Komunalac, čiji će djelatnici sadnicama murve oplemeniti gradski park u centru grada.

Postoje tri vrste murvi, crni, bijeli i, nešto manje poznati, crveni dud. Plod, list i kora imaju određena ljekovita svojstva. Poznata je uloga bijelog duda u prehrani dudova svilca, odnosno proizvodnji svile. U većini krajeva mnogo je pak cjenjenija dudova rakija, ali i marmelade, sirupi, sokovi, voćno vino, pite…Ukusni plodovi bogati su vitaminom C, karotinom, pektinom, jabučnom i limunskom kiselinom te drugim mineralima i vitaminima.   M.K.G.

Foto: murva - hladna bura nije omela sredjnoškolce u sadnji murvi

Eko-škola u projektu "Murva"

Autor: Ivanka Kranjčević-Orešković, 28. 10. 2010.

Foto: murva - hladna bura nije omela sredjnoškolce u sadnji murvi