Gledali smo: Čudo u Poskokovoj Dragi

Autor: Ivanka Kranjčević-Orešković, 1. 11. 2010.

Učenici 2. i 3. razreda zanimanja ekonomist u sklopu izvanučioničke nastave hrvatskog jezika u petak 29. listopada 2010. zajednički su gledali predstavu Čudo u Poskokovoj Dragi u Satiričkom kazalištu Kerempuh u Zagrebu.

Učenicima se predstava izuzetno svidjela, što je bilo i očekivano.

Predstava je i prije premijere najavljivana kao hit jer je imala sigurne, i za masu prosječnih konzumenata, višestruko provjerene adute. Kao prvo, nastala je prema istoimenom najnovijem romanu vjerojatno najpopularnijeg živućeg hrvatskog pisca Ante Tomića, dok ju je dramaturški prilagodila Željka Udovičić, a režirao Krešimir Dolenčić. Drugo, u maniri vodvilja obilato se koriste hitovi Mate Miše Kovača (njegovo je ime čak i lozinka za pristup kući Poskoka) koji i ovdje, usput, razgaljuju publiku. Integralni dio predstave je i video o kršu poznatog alpinista Stipe Božića, a u ulozi scenografa pojavljuje se poznati strip crtač Igor Kordej. Osim toga, glumačka imena poznata su široj javnosti i sa zanimanjem se očekuje kako će, primjerice, tipični purgeri Mario i Boris Mirković ili Željko Königsknecht utjeloviti kršne Zagorane.

Osebujni tomićevski humor temeljito je preslikan u predstavu i pripovijeda se o udovcu Jozi Poskoku (igra ga Željko Königsknecht) i njegovoj četvorici sinova nazvanih po hrvatskim kraljevima i banovima, Krešimiru, Branimiru, Zvonimiru i Domagoju. Jedino još oni žive u posvemašnjoj mentalnoj izolaciji u selu Poskokova Draga u zabiti Dalmatinske Zagore. Kad najstariji Krešimir (Vedran Mlikota) odlučuje dovesti u kuću ‘žensku ruku’ i otići do Splita kako bi pronašao Lovorku (Ana Maras), konobaricu u jednom splitskom kafiću, u koju se zaljubio u ratu prije 15 godina, nastaju problemi. Lovorka se upravo udaje za načelnika Županijske uprave Gorana Kapulicu (Borko Perić) koji će na sve načine nastojati spriječiti ponovni susret Krešimira i Lovorke.

Na tako pripremljenoj podlozi primitivnog i zaostalog mentaliteta Dalamatinske Zagore, a koji lako prepoznajemo kao svoj jer ga i pisac Tomić i redatelj Dolenčić humoriziraju s puno simpatija, nastupa naša današnja stvarnost. Dižu se hrvatski branitelji, upadaju mediji željni skandala, djeluju policija i Crkva, zlouporabljuju se položaji, piju snobovski kokteli po lounge barovima, gej dečki traže svoje mjesto pod suncem. Priča se poigrava s raznim arhetipovima, a zanimljivo je da se otkriva i tko stvarno vlada u patrijarhalnom društvu, u Poskokovoj Dragi, tom tipično muškom svijetu, jer tragediju na kraju spriječava jaka i razumna žena.  M.K.G.

Pogledajte foto-galeriju.

Gledali smo: Čudo u Poskokovoj Dragi

Autor: Ivanka Kranjčević-Orešković, 1. 11. 2010.

Učenicima se predstava izuzetno svidjela, što je bilo i očekivano.

Pogledajte foto-galeriju.