I u mom gradu Vukovar svijetli!

Autor: Administrator , 17. 11. 2017.

U spomen pada grada Vukovara, najbolnijeg događaja iz bliže hrvatske povijesti, učenici 4. razreda gimnazije Srednje škole Otočac danas su za vrijeme trećeg nastavnog sata organizirali kratak program pod nazivom „Sjećanje na Vukovar“. Riječ je o već tradicionalnom događaju koji se u SŠO održava uoči godišnjice pada Vukovara.

Petnaestominutni program bio je i više nego dovoljan da bi izlagači u današnjicu prenijeli dio atmosfere koja je vladala 1991. U uvodnoj je riječi voditeljica programa Petra Orešković pozvala prisutne učenike, profesore i ostale djelatnike škole da se prisjete terora počinjenih u Vukovaru 18. studenog 1991., ali i tijekom cijelog rata diljem Lijepe naše. U početnom je dijelu programa, maturant Ivan Kraljić iznesao općenite informacije o 87-dnevnoj opsadi Vukovara ističući da je unatoč padu Vukovara to bila samo Pirova pobjeda JNA.

Najemotivniji dio, koji je kod mnogih prisutnih izazvao suze, bila je istinita priča beogradskog novinara Dejana Anastasijevića u interpretaciji Martina Vučića. Ova je priča bila središnja točka programa. Dejan je 1991. bio mladi novinar, a izvještavanje o Vukovaru njegov je prvi pravi novinarski rad, ujedno i prvi susret s ratom.

Martin, u liku Dejana, govori nam o falsificiranju povijesti, o lažima koje su se prenosile srpskim medijima, kao primjer istaknuo je priču o četrdeset vukovarskih beba koje su “ustaše“ zaklale i zapakirale u plastične vreće za smeće, navodi da se nakon višednevne potrage za tim bebama ispostavilo da je riječ o besramnoj laži, ali vijest je bila plasirana i šteta učinjena. Priča nam o izmrcvarenim tijelima naslaganim, kako kaže, poput trupaca, o grupnim silovanjima, o srpskim vojnicima koji su ubijali improviziranim hladnim oružjima iz zabave opijeni alkoholom, ali i krvlju. Dejan, po nacionalnosti Srbin, stao je u obranu Hrvatske, priznao pogrešku svoga naroda. On je razočaran zbog nepravde, zbog lošeg sudstva koje je oslobodilo krvoločne vođe agresije. Postavlja pitanje koje si postavljaju svi koji i danas, 26 godina kasnije, vide poslijedice rata – zašto

(Čitav članak o Dejanu koji je služio kao izvor za današnji program možete pročitati na linku
http://net.hr/…/potresni-tekst-srpskog-novinara-o-vukovaru…/ )

U nastavku programa Suzana Rajković podsjetila nas je na hrvatsku novinarsku ikonu ovog razdoblja, vukovarskog ratnog izvjestitelja Sinišu Glavaševića, koji je svojim Pričama iz Vukovara tješio i sebe i slušatelje radija Vukovar.

Vrlo je upečatljiv bio dramatično upriličen kraj programa u kojem su sudjelovali svi učenici završnog razreda gimnazije. Na hrpu su skupili bitku za Vukovar u brojkama i tako nam dali uvid i u matematički dio bitke. Šokantan je bio podatak da se u 87 dana opsade svega 2.500 branitelja borilo protiv 30.000 opsjedatelja.

Nakon programa uslijedilo je postavljanje svijeća na prostoru ispred škole, uz stazu i duž školske ograde.

Petra Orešković

I u mom gradu Vukovar svijetli!

Autor: Administrator , 17. 11. 2017.

http://net.hr/…/potresni-tekst-srpskog-novinara-o-vukovaru…/ )

Petra Orešković