Svjetske putnice: ekonomistice na EUth Open summit u Berlinu

Autor: Administrator , 14. 12. 2017.

Dana 7. i 8. prosinca 2017. Paula Božić i Katarina Furlan, učenice 4. razreda zanimanja ekonomist, sudjelovale su na EUth Open Summit 2017. u Berlinu. Njihovo je putovanje bilo u organizaciji OU Podum.

Sto trideset mladih, ali i već uspješnih i ostvarenih ljudi iz cijele Europe, našlo su se u Berlinu kako bi napravili „brain storming“  o digitalnoj participaciji mladih u procesima političkih odlučivanja. Razgovaralo se o 4 teme: razvoj, sinergija, utjecaji i alati.

Zaključili smo da je ključ razvoja digitalnog sudjelovanja mladih u političkom odlučivanju promjena mentaliteta, te proces i kultura. Govoreći o temi sinergije, dokučili smo da mladi moraju biti uključeni od svog početka u projekte koji imaju vremenski okvir kako bi poboljšali obrazovanje te odmah naučili preuzimati odgovornost.

Uključivanje mladih se mora vršiti preko kanala koji su svima dostupni te popraćeni raznim medijima (portalima, radijem, TV-om, novinama..) kako bi promocija bila što bolja. Alati koji se koriste trebaju biti dostupni te ih organizacije trebaju personalizirati, a procesi djelovanja trebaju početi na lokalnoj raznini. Tako je razvijen i alat OPIN o kojem smo imali priliku također poslušati od ljudi koji su ga napravili. Imali smo prilike slušati o putu i uspjehu, ali i savjete ljudi iz cijele Europe. Partneri u projektu su iz zemalja Njemačke, Francuske, Danske, Švedske, Italije, Slovenije, Belgije i Luksemburga.

Katarina Furlan

Svjetske putnice: ekonomistice na EUth Open summit u Berlinu

Autor: Administrator , 14. 12. 2017.

Katarina Furlan