Noć knjige: Katarini priznanje „Ja sam pisac“

Autor: Administrator , 24. 4. 2018.

Nije mala stvar plasirati se među 11 odabranih mladih spisatelja u konkurenciji od 123 imena, a ništa manje nije niti izboriti za svoju školu mjesto u društvu odabranih među 50 prijavljenih škola iz cijele Hrvatske, od Vukovara i Varaždina do Rijeke i Dubrovnika.

Na svečanosti proglašenja pobjednika natječaja „Ja sam pisac“ povodom Noći knjige u Kulturnom domu Travno u Zagrebu, a u organizaciji nakladničke kuće Znanje, portala za knjigu i kulturu Moderna vremena i I. gimnazije Zagreb, priznanje „Ja sam pisac“ i poklon-paket knjiga dobila je i maturantica Srednje škole Otočac, ekonomistica Katarina Vučetić.

Bilo je danas zanimljivo čuti da je natječaj „Ja sam pisac“ četvrtu godinu zaredom polučio iznenađujuće velik interes škola, najveći do sad, pa su organizatori morali proširiti ocjenjivačko povjerenstvo. Najviše pristiglih priča je ljubavne tematike, a priče s fantasy tematikom odražavaju popularnost Igara prijestolja među srednjoškolcima.

Katarina je za ovaj natječaj napisala ljubavnu priču iz gusarskog života (gusarsku tematiku u današnjoj beletristici na velika vrata uveli su Pirati s Kariba) koju je naslovila „Smaragdni anđeo“. Počinje ovako: „Crystall de Merygway stajala je na doku, valovi su lagano zapljuskivali obalu. Na trenutak je zatvorila oči. U daljini je začula parobrod, srce joj je poskočilo. Pet godina čekala je ovaj trenutak….“

Jasno vam je da je riječ o prvoklasnom ljubiću i da će ljubiteljice ovakve literature uživati u ovoj priči. Ako je želite pročitati, objavit ćemo je. Katarina je već napisala i jedan roman fantasy tematike, opet na tragu trendovskih vampirskih saga i dnevnika (roman je u pripremi za tisak), a upravo piše drugi u žanru trilera.

Svakako valja spomenuti da su kvalitetno osmišljen program Noći knjige nenametljivo, opušteno i profesionalno vodili članovi gimnazijske Dramske družine Gordogan, koja je izvela i efektnu predstavu Domagojada (s kojom su se predstavili na ovogodišnjem LiDraNo-u), a visoka je razina i nastupa Djevojačkog zbora Hrvatske ružice (Ženska opća gimnazija Družbe sestara milosrdnica) čije su članice izvele arije U boj, u boj i Ero s onoga svijeta. Vrlo je upečatljiv u svojim odgovorima na pitanja koja su postavljale dvije gimnazijalke bio pjesnik Goran Gatalica. Ovaj dobitnik 7 različitih nagrada za pjesništvo istaknuo je važnost čitanja kao preduvjet za bilo kakav razvoj pojedinca i društva te važnost truda i poštenog rada koji na kraju ipak bude prepoznat, a što dokazuju i nagrade koje je dobio za pjesništvo, uključujući i prva mjesta na haiku natjecanjima u Japanu.

M.K.G.

Noć knjige: Katarini priznanje „Ja sam pisac“

Autor: Administrator , 24. 4. 2018.

M.K.G.