Maturanti za Matiju Katalinića

Autor: Administrator , 3. 5. 2018.

Hrvatsku je pogodila vijest o smrti sedamnaestogodišnjeg Riječanina Matije Katalinića koji je, nakon duge i teške borbe s karcinomom, preminuo 26. travnja 2018.

Matijino pismo, njegova posljednja želja, uzdrmala je srca diljem Lijepe Naše, uključujući i srca naših maturanata. Njegove riječi potaknule su učenike 4. razreda opće gimnazije na provođenje humanitarne akcije – skupljanje donacija za Dječju bolnicu Kantrida, Odjel za hematologiju i onkologiju. Ovim činom žele se omogućiti sredstva za popravljanje uvjeta liječenja i eventualno kupnju novih tehnologija kako oni koji vode istu bitku kao Matija ne bi podijelili i njegov tragičan kraj.

Prisjetimo se kako je Matija bio učenik trećeg razreda srednje škole, izvrstan košarkaš. Njegova teška bolest isprva je bila tretirana kao sportska ozljeda dok se nije ispostavilo da je zapravo riječ o osteosarkomu desnog femura s metastazom na plućima. U međuvremenu je Matija ostao i bez oca, ali unatoč svemu hrabro nastavlja svoju borbu s opasnom bolešću, sve do četvrtka.

U nastavku vam donosimo Matijino pismo, njegovu poruku ljudima:

„...Koju poruku bi htio poslati ljudima?

Htio bi im poručiti sljedeće:

Svoj mozak previše opterećujete glupostima i nebitnim stvarima. Kada bi barem pola ovog svog vremena u kojem vas brinu glupe stvari, uložili u nešto konstruktivno, svijet bi bio drugaciji. Nemojte dopustiti da se mora dogoditi neka tragedija i onda da tek tada shvatite koliko je Život lijep i koliko ste toga mogli napraviti. Pustite pravila, recite ono što mislite! Zbog čega šutite, a u sebi svi patite? Nemojte se praviti da je sve u redu ako nije! Pokazujte, osjećajte, živite emocije to je vaše pravo. Čovjek kasno shvati koliko je Život zapravo kratak. Biti će vam žao jednog dana kada ne budete mogli ništa.

Ako nešto radite onda nemojte dati 100% nego 110%. Idite ka ispunjavanju svojih ciljeva, ostvarujte svoje snove. Ako vam netko kaže da se snovi ne mogu ostvariti, zainatite mu se i pokažite da se može. Nemojte dati da nečije tuđe mišljenje promijeni vaš pogled na svijet. Vi imate svoj život! Na vama je hoćete li živjeti "jer eto.." da živite ili želite biti zapamćeni po nečemu.

Ako želite uspjeti onoliko koliko želite disati tada ćete biti uspješni.

Budite ono sto jeste! Zbog čega bi sebe mijenjali zbog nekoga?! Ako se tome nekome ne sviđate onda vam taj netko ne treba u životu. Ne mogu vam svi biti prijatelj! Prijatelj je važna “titula”. Okružite se ljudima do kojih vam je stalo i za koje vidite da je njima stalo do vas. Netko tko će vam uvijek pruziti ruku i podići vas kada ste dole.

Živite Život, volite Život...."

(Izvor: http://ss-medicinska-ri.skole.hr/?news_hk=1&news_id=4524&mshow=290)

Ovo je druga godina zaredom da otočki maturanti pokreću humanitarnu akciju. Nadamo da će to postati nova tradicija otočkih maturanata.

Uplate možete izvršiti na broj:
Društvo za hematologiju i onkologiju, Dječja bolnica Kantrida

Maturanti za Matiju Katalinića

Autor: Administrator , 3. 5. 2018.

U nastavku vam donosimo Matijino pismo, njegovu poruku ljudima:

„...Koju poruku bi htio poslati ljudima?

Htio bi im poručiti sljedeće:

Ako želite uspjeti onoliko koliko želite disati tada ćete biti uspješni.

Živite Život, volite Život...."

(Izvor: http://ss-medicinska-ri.skole.hr/?news_hk=1&news_id=4524&mshow=290)

Uplate možete izvršiti na broj:
Društvo za hematologiju i onkologiju, Dječja bolnica Kantrida