Predavanje u povodu Europske godine mladih: Kako volontirati u europskim zemljama

Autor: Ivanka Kranjčević-Orešković, 3. 3. 2011.

Učenici 3. i 4. razreda opće gimnazije u našoj su školi odslušali 2. ožujka 2011. godine predavanje profesora psihologije Danka Butorca iz Obiteljskog centra LSŽ sa sjedištem u Senju, koji je promovirao program Europske volonterske službe u sklopu šireg EU programa Mladi na djelu. Slična predavanja, nakon Senja i Otočca, održat će se tijekom godine i u drugim srednjoškolskim ustanovama na području županije. Obiteljski je centar, naime, u procesu dobivanja akreditacije za slanje volontera u europske zemlje.

- Najgore za mlade je kad se nakon završene škole ne mogu odmah zaposliti, pa ostaju doma i trule. Kad onda s 30 godina traže posao, nađu se u situaciji: gdje si bio, nigdje, što si radio, ništa. Zapošljivost je tada najslabija. Ukoliko volontiraju, odrađuju posao kojim praktički kupuju vrijeme, skupljaju razna iskustva i unaprjeđuju se kao osobe. Mogućnost volontiranja otvara sijaset drugih stvari, rekao je Butorac i naveo nekoliko konkretnih primjera volontiranja s vrlo pozitivnim iskustvima.

Nakon predavanja nastavljen je ležeran razgovor, a Butorac nam je rekao da su učenici pokazali veliko zanimanje, pozorno slušali i postavljali brojna pitanja. – Oduševilo me što u Srednjoj školi Otočac već postoji udruga učenika volontera koji odrađuju neke aktivnosti, a vrlo su zanimljiva iskustva ljudi iz Kutereva, zaključio je Butorac.

Predavanje su, naime, pratili i predstavnici Utočišta za medvjede Ivan Crnković Pavenka i Helena Poučki, od kojih doznajemo da su ove godine zatrpani prijavama volontera iz europskih zemalja, pa je samo za srpanj već sada pristiglo 200 prijava. Osim zemalja čiji volonteri tradicionalno dolaze u Kuterevo, poput Njemačke ili Francuske, na popisu su još i Italija, Rusija, Estonija, Češka, Poljska, Bugarska, Irska, Portugal, a najveće iznenađenje je veliko zanimanje volontera iz Turske. Početkom godine i Volonterska postaja Kuterevo je dobila 3-godišnju akreditaciju EVS-a za primanje i slanje volontera, a Crnković ističe da je prije volonterskog odlaska u Europu vrlo korisno volontirati na domaćem terenu, bilo to kod župnika, Crvenog križa ili drugdje.

- Važno je pokazati priklonjenost radu za opće dobro jer je to nakon ispita zrelosti važan dodatni ispit, ispit mobilnosti, rekao nam je Crnković aludirajući na Agenciju za mobilnost i programe EU koja se upravo bavi provedbom europskih programa za mlade.  M.K.G.

Pogledajte Foto-galeriju.

Autor: Ivanka Kranjčević-Orešković, 3. 3. 2011.

Pogledajte Foto-galeriju.