Stručna ekskurzija 3. i 4. razreda šumarskih tehničara

Autor: Edi Šop, 5. 11. 2019.

Dana 29. listopada 2019. godine učenici 3. i 4. razreda smjera šumarski tehničar posjetili su šumariju Senj i šumu Dundo na otoku Rabu, a njihovi pratitelji bili su nastavnici iz struke, Augustin Jelušić, dipl. ing. šum., i Iva Abramović, dipl. ing. šum.

U nastavku donosimo osvrt dvoje učenika trećeg razreda smjera šumarski tehničar na prvu stručnu ekskurziju ove školske godine i fotografije koje dokazuju da su učenici i njihovi nastavnici, usprkos lošim vremenskim uvjetima, ipak stekli puno dojmova i obogatili se novim spoznajama.

Osvrt na stručnu ekskurziju

Na prvu stručnu ekskurziju ove školske godine uputili smo se 29. listopada 2019. godine u pratnji nastavnika iz struke. Prvo odredište bio nam je Vratnik. Tamo su nas dočekali upravitelj i revirnik šumarije Senj. Upoznali su nas s poviješću pošumljavanja okolice Senja te razlozima pošumljavanja tih područja. Naime, Senj je dugi niz godina bio izložen poplavama i bujicama koje su se spuštale niz obronke ogoljelih brda, stoga su Senjani pokušavali obraniti grad gradnjom suhozida i poprečnih pregrada koje smo imali prilike i vidjeti. Nakon obilaska kultura crnoga bora i poprečnih pregrada stajali smo u Senju gdje smo, zajedno s našim nastavnicima, uživali u slobodnom vremenu. Drugo odredište bio je otok Rab. Vrijeme u kojem smo čekali dolazak trajekta iskoristili smo za upoznavanje krških oblika i vegetacije Mediterana. Na jugozapadnom dijelu otoka Raba smještena je šuma Dundo odakle je uslijedilo upoznavanje s ljepotama tog otoka. Šume otoka Raba, koje zauzimaju više od polovice površine, poznate su po uzgoju hrasta crnike. Osim po šumama otok je poznat i po uzgoju jelena aksisa. Nakon obilaska, pozdravili smo se s upraviteljem šumarije Rab te uputili kući okolnim putem kako bismo ostavili učenike iz Gospića. Nažalost nismo imali sreće što se tiče vremenskih uvjeta. Očekivali smo sunce, ali cijelo vrijeme pratila nas je kiša. Autobus je stigao u Otočac oko 20 sati.

Osim puno uzoraka različitih vrsta biljaka, koji će nam olakšati učenje i determinaciju, kući smo ponijeli i mnogo znanja te pozitivnih dojmova.

Mirela Kolak i Ivan Krznarić

Stručna ekskurzija 3. i 4. razreda šumarskih tehničara

Autor: Edi Šop, 5. 11. 2019.

Osvrt na stručnu ekskurziju

Mirela Kolak i Ivan Krznarić