Obilježen Svjetski dan šuma: školski projekti 'Priča o šumi ' i 'Recimo zbogom plastici'

Autor: Ivanka Kranjčević-Orešković, 21. 3. 2011.

Budući da je na inicijativu Republike Hrvatske Glavna skupština UN-a 2011. godinu proglasila Međunarodnom godinom šuma, Srednja škola Otočac kao međunarodna eko-škola na poseban način podržava tu inicijativu te je danas obilježila Svjetski dan šuma.

U obilježavanje su se uključili učenici šumarskog smjera i njihovi profesori te srednjoškolska sekcija Kreativa. Na glavnom gradskom trgu upriličili su akciju s ciljem skretanja pozornosti javnosti na važnost šumskih ekosustava. Unatoč vrlo hladnom vremenu i lepršanju rijetkih snježnih pahulja, akcija je imala rezultata jer su građani pokazali vrlo solidno zanimanje.

Budući šumari pod vodstvom prof. Roberta Šimunacija pripremili su edukativne plakate i prezentaciju o ekološkom sustavu šuma, općekorisnim funkcijama, biološkoj raznolikosti i održivom gospodarenju šumama u Hrvatskoj. Građanima su dijelili edukativne prospekte, tiskane uz potporu UNDP-a, koji sadržavaju osnovne informacije o šumama, ali i o ekološkim aktivnostima Srednje škole Otočac te o ovogodišnjem nastavku projekta Vodeni triptih, nazvanom prigodno 'Priča o šumi'. Učenike razreda iz osnovne i srednje škole koji su organizirano pod vodstvom svojih nastavnika posjetili štandove, prof. Šimunaci je ukratko upoznao sa svrhom akcije i važnošću očuvanja šuma.

Članice grupe Kreativa koje vodi prof. Sanja Dujmović osmislile su projekt 'Recimo zbogom plastici'. U sklopu projekta pripremile su ne samo prigodne tematske plakate, nego su i oslikale 100 platnenih torbi, nabavljenih uz potporu HGK-Županijske komore Otočac. To je bio pun pogodak jer su torbe razgrabljene u sat vremena, a Otočanke su pritom pomno proučile raznolike motive na torbama. Istovremeno su 'kreativke' pripremile anketu o učestalosti korištenja plastičnih vrećica koju su prolaznici također sa zanimanjem popunili.

- Ovom akcijom želimo upozoriti na štetnost plastičnih vrećica i predložiti da se plastične vrećice trajno zamijene platnenima poput ovih naših, rekla nam je prof. Dujmović.

S istim programom otočki će srednjoškolci nastupiti sljedeće subote u Srednjoj školi Markantuna de Dominisa u Rabu, zajedno s rapskim, gospićkim i senjskim srednjoškolcima koji su također pripremili prigodne aktivnosti u sklopu obilježavanja godine šuma. To je druga sezona projekta 'Vodeni triptih' koji je prošle godine počeo u otočkoj srednjoj školi zajedničkom manifestacijom 'Gackokaz', a sada se nastavlja pod nazivom 'Priča o šumi'.   M.K.G.

Foto: obilježen Svjetski dan šuma

Autor: Ivanka Kranjčević-Orešković, 21. 3. 2011.

Foto: obilježen Svjetski dan šuma